НАТО с остро предупреждение към Косово

Реакцията е по повод решението на премиерът Албин Курти да закупи дронове Bayraktar TB-2 от Турция

Албин Курти

Албин Курти

Силите на НАТО в Косово предупредиха правителството за неотдавнашното закупуване на смъртоносни дронове от Турция, заявявайки, че мироопазващата операция държи контрола над въздушното пространство на страната, предаде АФП.

Изявлението на международните мироопазващи сили КФОР дойде ден след като премиерът Албин Курти обяви закупуването и доставката на дронове Bayraktar TB-2 от Турция.

„По отношение на използването на всички категории безпилотни самолети и свързаните с тях ограничения, включително Bayraktar TB-2… командирът на силите в Косово (КФОР) има основните правомощия за въздушното пространство над Косово“, гласи изявление на мисията.

Напрежението остава високо в Косово след месеци на безредици в райони със сръбско мнозинство на север, включително бунт, при който над 30 миротворци на НАТО бяха ранени по време на сблъсък с протестиращи етнически сърби през май.

Курти трябва да се срещне тази седмица със сръбския президент Александър Вучич в Брюксел, където двете страни са под все по-голям натиск да намалят напрежението.

Само преди ден Курти публикува снимки в социалните медии, на които се вижда да стои до новите дронове.

„Добавихме в арсенала на нашата армия дроновете TB-2 Bayraktar, които закупихме от Турция!", каза Курти в публикацията.

„Косово вече е по-безопасно и винаги се гордее!“, добави той.

Правителството има за цел да трансформира своите Косовски сили за сигурност (КСС) в редовна армия от 5000 души с 3000 резервисти.

Косовските сили изпълняват граждански операции като гасене на пожари, обезвреждане на експлозивни боеприпаси и мисии за търсене и спасяване.

КФОР обаче остава най-голямата институция за сигурност в страната с 4500 войници, предоставени от 27 съюзнически и партньорски страни.

Мироопазващите сили са разположени в Косово от края на войната от 1998-1999 г. между търсещите независимост етнически албански партизани и сръбските сили.

Косово остава преобладаващо населено с етнически албанци, но в северните части близо до границата със Сърбия етническите сърби остават мнозинството в няколко общини.

Северът остава разкъсван от разделения и периоди на безредици, откакто Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г.

Белград – заедно със своите ключови съюзници Китай и Русия – отказа да признае независимостта на Косово.

Дронът Bayraktar TB-2 стана известен миналата година с ролята си в най-ранните етапи на защитата на Украйна срещу руската инвазия и беше закупен от дузина военни сили по целия свят. /БГНЕС