27 Ноември, 2024

Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите

Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите

Урсула Фон дер Лайен, снимка: DW

Какво можем да очакваме от първите 100 дни на новия ръководен екип на ЕС?

Умберто Бачи, АФП

Очаква се новата Европейска комисия на Урсула фон дер Лайен да започне официално работа през следващата седмица, като Европейският парламент ще даде разрешение за нейната работа в Страсбург днес.

Изправен пред война на източния фланг на 27-членния блок, напрежение в Близкия изток, слаба конкурентоспособност и напрегната политическа обстановка, висшият изпълнителен екип на Европейския съюз трябва да си свърши работата по възможно най-перфектен начин.

Ето някои от основните проблеми, с които мощният орган, ръководен от 66-годишния германски политик, ще трябва да се справи през първите си 100 дни:

Доналд Тръмп

Фон дер Лайен отново започва мандата си с „екзогенен шок, с който трябва да се справи“, каза Симоне Таляпиетра от брюкселския мозъчен тръст Bruegel.

Ковид-19 удари малко след като започна първия си мандат през 2019 г. Този път голямото сътресение е завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, което разтърсва Брюксел и го кара да се активизира.

Изпълнителният орган на ЕС ще трябва бързо да изготви съгласувани планове в областта на търговията и отбраната, за да защити блока от президент на САЩ, който иска да балансира търговските дефицити чрез мита и потенциално е по-малко ангажиран с европейската сигурност.

Част от това би могло да означава, че ЕС ще се ангажира да купува повече военно оборудване - и газ - от САЩ, за да подобри отбраната си и да избегне търговска война, смята Таляпиетра.

Икономика

Бившият германски министър на отбраната заяви, че основният фокус на нейния нов мандат трябва да бъде подобряването на икономическите перспективи на ЕС, за да се избегне това, което бившият италиански министър-председател Марио Драги определи като „бавната агония“ на упадъка на блока.

Блокът не успява да се справи със Съединените щати и е изправен пред нарастващата конкуренция на Китай на фона на редица предизвикателства, сред които ниска производителност, бавен растеж, високи енергийни разходи и слаби инвестиции.

„Чиста индустриална сделка“, която да подкрепи декарбонизацията на европейската икономика и да осигури достъп до евтини, устойчиви и сигурни енергийни доставки, е в центъра на непосредствената стратегия на ръководителя на Комисията.

Намаляването на бюрокрацията, създаването на съюз за спестявания и инвестиции, който да помогне на дружествата да получат достъп до капитал, който да вложат в научни изследвания и иновации, и стимулирането на сектора на изкуствения интелект също са сред основните приоритети.

Недоволство в областта на земеделието

Една от първите кризисни ситуации, с които Комисията ще трябва да се справи, е спорното търговско споразумение с южноамериканския блок Меркосур.

Земеделските производители, особено във Франция, са настръхнали, тъй като се опасяват, че ще бъдат подбивани от по-евтината продукция на своите по-слабо регулирани южноамерикански колеги.

ЕС се стреми да финализира пакта с Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай по време на срещата на върха в Монтевидео следващия месец.

Франция обаче трескаво се опитва да намери съюзници, които да провалят плановете за създаване на най-голямата зона за свободна търговия в света.

Фон дер Лайен също така обеща да изложи „визия за селското стопанство и храните“, която ще гарантира „конкурентоспособност и устойчивост“ на селскостопанския сектор.

През последните години трактори неведнъж блокираха улиците на Брюксел, тъй като фермерите са недоволни от евтиния внос, ниските маржове и тежестта на екологичните правила.

Отбрана

Укрепването на европейската отбрана е приоритет, откакто Русия нахлу в Украйна през 2022 г. - но преизбирането на Тръмп придаде допълнителна спешност на въпроса.

Според Комисията през последните десетилетия европейските разходи за отбрана са били твърде малки и твърде разпилени, за да могат да се справят с Русия и Китай.

„Трябва да харчим повече, да харчим по-добре, да харчим заедно“, написа фон дер Лайен, представяйки плановете си за втори мандат през юли.

Тя изчисли, че през следващото десетилетие блокът ще трябва да инвестира 500 млрд. евро в областта на отбраната.

За първи път ЕС ще има комисар по отбраната - Андриус Кубилиус от Литва - натоварен да ръководи усилията.

Заедно с новия ръководител на външната политика Кая Калас, той е натоварен със задачата да представи визия за бъдещето на отбраната на ЕС през първите 100 дни.

Засега обаче всички призиви за въвеждане на съвместна схема за заемане на средства, подобна на тази, с която блокът финансира програмата си за възстановяване след пандемията от Ковида, остават противоречиви.

Имиграция

Откритите незаконни преминавания на границите на Европейския съюз са намалели с 43% тази година, след като през 2023 г. достигнаха почти 10-годишен връх.

Въпреки това миграцията заема важно място в политическия дневен ред след победите на крайната десница в няколко държави.

През октомври лидерите на ЕС призоваха за спешно приемане на ново законодателство за увеличаване и ускоряване на връщането на мигрантите и за това Комисията да проучи „нови начини“ за противодействие на незаконната миграция.

Фон дер Лайен обеща бързо да внесе предложение, дори след като само преди няколко месеца блокът прие дълго обсъждана мащабна реформа на политиките си за предоставяне на убежище./ БГНЕС

 

Сподели:
Екипът на Тръмп обмисля среща с Ким Чен Ун

Екипът на Тръмп обмисля среща с Ким Чен Ун

Към момента не е ясно как би реагирал Ким Чен-Ун

Николоски пак нападна България: Най-слабата страна в ЕС спъва евроинтеграцията ни

Николоски пак нападна България: Най-слабата страна в ЕС спъва евроинтеграцията ни

Не е приятно да имаш съсед, който четвърта година не може да избере правителство, но това е реалността

Гърция ще обучава украински пилоти и техници на изтребители F-16

Гърция ще обучава украински пилоти и техници на изтребители F-16

Първоначалното искане към Гърция да предостави бойни самолети беше отхвърлено поради оперативните нужди на страната