На 25-ти септември, Добрич отбелязва 84 години освобождението на града от румънска окупация.
След избухването на Втората световна война България и Румъния започват тежки преговори, които приключват със спогодбата от Крайова, подписана на 7 септември 1940 г.
Въпреки опитите на Букурещ да не прави отстъпки, в крайна сметка Румъния връща на България Южна Добруджа с площ 7565 кв. км. Споразумението предвижда и размяна на население. 88 000 румънски колонисти, заселени след Междусъюзническата война, се завръщат обратно в историческата си родина. 68 000 българи, които живеят в Северна Добруджа, са изселени в България. Румънските власти им разрешават да се преселят единствено с това, което са можели да носят, и със своите стада. Оземлени са със земята, която румънските власти са отнели от другите българи в полза на румънските заселници още в първото десетилетие на окупацията. Действителните имоти на българите от Северна Добруджа остават като „компенсация“ на румънските поземлени имоти, създадени в Южна Добруджа.
Крайовската спогодба е голяма победа за българската дипломация, защото поправя една несправедливост към нашата страна. Тя също така е и уникален документ, защото е призната от всички Велики сили, които по това време се намират в състояние на война. Това позволява след края на Втората световна войната, Южна Добруджа завинаги да остане в пределите на България.
Тази сутрин в Добрич ще има военен ритуал и панихида в памет на загиналите за свободата на Южна Добруджа, от 9 ч. във Военното гробище-музей.
В Общинския съвет ще има тържествено заседание. В 11 ч. в градския парк „Св. Георги“ Държавен куклен театър „Дора Габе“ ще изнесе празничен спектакъл. А от 17.00 ч. в Огледална зала „Нели Божкова“ ще бъде представен документалният филм „Градове на българската бойна слава. Добрич“, продукция на Военния телевизионен канал, с режисьор и съсценарист Симеон Идакиев. Празничен концерт „Фолклорни балади“ ще започне в 18 ч. в концертна зала „Добрич“, с участието на Калоян Куманов – акордеон, проф. Владимир Владимиров – китара и тамбура, Деница Василева – вокал, Мирослав Турийски – пиано.
Ден на отворени врати ще имат Регионален исторически музей – Добрич и Художествената галерия.
От 2019 година 25-ти септември е празничен и неприсъствен ден в град Добрич./ БГНЕС