24 Ноември, 2024

Фани Аронова: Целта на пропагандата вече не е просто да се заблудят хората, а да се промени начинът им на мислене (видео)

Фани Аронова: Целта на пропагандата вече не е просто да се заблудят хората, а да се промени начинът им на мислене (видео)

Фани Аронова

Фани Аронова е дългогодишен отговорен редактор в Международни новини на БНТ. Днес тя гостува на Росица Генчовска в предаването „Видимо и невидимо: За Украйна“.
Фани Аронова разказва, че думата пропаганда идва от латинския глагол „propagare“ – разпространява, който преди време е имал неутрален смисъл, но постепенно думата се е наложила като начин за манипулиране на общественото мнение с дадена цел - разпространяване на неистини, изкривени истини или фалшиви новини. „В по-ново време говорим за информационна война, защото войната не се води само на фронта с оръжие, води се по всякакви начини и пропагандата вече е оръжие на информационната война. Основното оръжие в пропагандата са медиите. Именно затова е добре да проверяваме източниците на информация.“

„Руската политика е продължителна, тя се води много умело, специално по темата Украйна, това е още от 2014 г., а дори преди това. Определени тези се налагат в общественото пространство, не само в Русия, но и в Европа и в световен мащаб, за да може след това, както виждаме събитията, да се оправдаят руските действия.“, казва Ф. Аронова. “Тя е дългосрочна като политика, но и като начин да се влияе върху хората, върху украинците също, защото знаем през 2014 година, не малко украинци бяха повлияни от нея и взеха руски паспорти, защото такава беше пропагандата. Също така, това че украинската армия избивала хора в Донбас - това просто не е вярно, това е невярна новина, но някакви хора са допуснати там да правят филми и в България, аз съм чувала хора, цитират такива филми, които са гледали. Няма никаква гаранция, че в тези филми се казва истината.“
„В днешно време говорим освен за информационна война, появи се понятието когнитивна война, т.е. целта на пропагандата вече не е просто да се заблудят хората за някакви събития, а да се промени начина им на мислене. Възприемайки тази дезинформация да си променят начина, по който възприемат света около себе си и оттам и някакви евентуални свои действия да подчинят на това.“

Ф. Аронова казва, че един от начините да се противодейства на руската пропаганда е като се санкционират руските медии: „Това не са медии в нормалния смисъл на думата, това са оръжия, проводници на кремълската пропаганда.“ и припомня, че още 2015 г беше отнет лиценза на Russia Today във Великобритания, защото нарушава закона за безпристрастно отразяване на събитията.

Фани Аронова разказва, за тролската фабрика в Санкт Петербург, собственост на Е. Пригожин. Тя е създадена още 2013 г., когато в Русия има местни избори и тогава Алексей Навални се кандидатира за кмет на Москва и е опонент на приближения на Путин Сергей Собянин. Тази тролска фабрика участва в предизборната кампания, в която се възхвалява Собянин и съответно се очерня Навални и Собянин печели изборите. „Не знам какво точно е било значението на тази кампания, може да не е било решаващо, но със сигурност е повлияло за промяна на общественото мнение.“
Целият разговор на Росица Генчовска с Фани Аронова можете да гледате във видеото: 

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит