4 Февруари, 2026

Иван Христанов: Имаше заговор за отстраняване на ръководството на ПП

Иван Христанов: Имаше заговор за отстраняване на ръководството на ПП

Иван Христанов

"Процесите, на които станах свидетел преди 5 месеца, са ескалирали. Виждам някакъв лагер в ПП. Моят призив е думите на Николай Събев да бъдат взети сериозно, но не за да има оставки", коментира пред БНР Иван Христанов, бивш депутат от ПП и бивш заместник-министър.

"Публикацията на Събев ме потресе. За първи път виждам публичен призив за разрив между двамата лидери. Аз никога не бих взел страна. Този процес има нужда от лечение - с изговаряне на Национален съвет, на Изпълнителен съвет, или на лидерско ниво", каза Христанов.

Припомняме, че във Фейсбук Николай Събев, бивш министър на транспорта в правителството на Кирил Петков, написа:

"Ако са почтени, Асен Василев, Даниел Лорер и групата им трябва незабавно да си подадат оставките и да напуснат ПП".

Той обясни, че не знае кой е в групата около Асен Василев и Даниел Лорер, но разказа, че е обикалял България и е видял как протича кампанията по места. 

"В малките населени места има повече апатия и примирение. Партиите на статуквото правеха сериозни кампании. Стигаха до вратата на своите избиратели. При ПП-ДБ кампанията беше центрирана в големите населени места. Изграждането на структури закъсня".

"Аз самият се разколебах по отношение на пътя на ПП след покана за вътрешен преврат", сподели още бившият депутат. 

"Имаше огромно напрежение след резултатите от изборите за 48-то НС. Спрягаха се неща, свързани с генерално отстраняване на ръководството. Казах им, че няма да има печеливш в тази игра. Това би било ужасяващо вредно", настоя той.

Христанов каза, че действащ министър от служебното правителство, е подал информация в щаба на изграждания от него нов политически проект, че се водят преговори между ГЕРБ и ДБ за съставяне на правителство. 

"Но не коалицията, а едната от партиите. Не поддържам връзка с ръководството на ПП, но това сигурно е достигнало до тях през социалните медии".

По време на предизборната кампания бяха постлани пътеки за съставяне на правителство, посочи още той и продължи:

"Загърбен беше разговорът за борбата с корупцията".

"Правителство на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ би внесло още по-голямо объркване в избирателите на реформаторското политическо пространство", смята Христанов.

"Но може би такъв политически ход би бил мъдър. България е в политическа криза".

Сподели:

Коментари (0)

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

В министерството на енергетиката са постъпили жалби за качеството на получената услуга, а в КЕВР - за твърде високи сметки

При срещата с БСП-ОЛ Йотова поиска следващият парламент да преосмисли промените в Конституцията

При срещата с БСП-ОЛ Йотова поиска следващият парламент да преосмисли промените в Конституцията

"Нашата преценка - моята и на моя екип - е, че се нуждаем от спешни решения и действия, за да се спре ценовият шок, да видим какви са най-спешните и реалистични мерки за най-уязвимите хора, за най-бедните."

Рейнджърите от хижа "Петрохан" от 2 години разследвани от ДАНС

Рейнджърите от хижа "Петрохан" от 2 години разследвани от ДАНС

Снимки на въоръжени „рейнджъри“, публикувани на сайта на организацията, са били заимствани от чуждестранни сайтове, което според него е създавало внушение за държавна или официална охрана