6 Декември, 2025

Мартин Димитров внесе законопроект, задължават ЦИК да предоставя на Комисията по досиетата необходимите за проверка данни

Мартин Димитров внесе законопроект, задължават ЦИК да предоставя на Комисията по досиетата необходимите за проверка данни

Мартин Димитров

Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров внесе днес в деловодството на Народното събрание законопроект, с който се цели  ЦИК да бъдат изрично задължени да предоставят на Комисията по досиетата данните, които са необходими за проверката на кандидатите за народни представители от различните партии и коалиции. Целта е  да няма нови саботажи, поясни пред Faktor.bg депутатът.

Той обясни: Идеята е да осигурим проверката за принадлежност към ДС на кандидатите за изборни длъжности след саботажа на ЦИК на последните избори! 
На последните парламентарни избори ЦИК се опита да провали проверката на кандидатите за принадлежност към ДС. Първо подаваха празни дискове с информация, после изпратиха непълни данни с цел Комисията по досиетата да не успее с проверката на имената. Направихме голям скандал и ЦИК все пак изпрати (с голямо закъснение) нужните данни на Комисията по досиетата. Смятаме, че това беше подготовка да отпаднат проверките за ДС, обясни Димитров. Той е категоричен, че тези проверки са ключови, за да знаят хората за кого гласуват и да направят информиран избор. 

Сега със законопроект създаваме изрично задължение на ЦИК относно данните, които трябва да изпрати за проверката, за да няма нови саботажи. Темата е огромен тест за НС, предупреди депутатът от ПП-ДБ.

Сподели:

Коментари (0)

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

На борда на кораба остава 10-членен екипаж, който е поискал евакуация от българските власти.

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.