21 Януари, 2026

МВнР: Две опозиционни македонски партии изкуствено провокират напрежение между София и Скопие

МВнР: Две опозиционни македонски партии изкуствено провокират напрежение между София и Скопие

Според външното ни министерство е очевиден опитът на две опозиционни македонски партии изкуствено да провокират напрежение между София и Скопие и да отвлекат вниманието от борбата на българите в Северна Македония за граждански права. Поводът за този коментар е предстоящото откриване на македонски клуб в Благоевград на името на поета Никола Вапцаров.

По темата "Шенген" от Външното ни министерство казаха, че са убедени във влизането на България в зоната на 9 декември въпреки несъгласието на Нидерландия.

Проблеми няма и двете страни, България и Румъния, отговарят на условията за членство в Шенген, припомни резултатите от доклада преди два дни зам.-министър Костадин Коджабашев.

"Ние продължаваме диалога на всички нива, включително с представителите на Нидерландия, за да можем да успеем с поставената цел - 9 декември тази година Съветът на Европейския съюз единодушно да подкрепи членството на двете страни в Шенген", каза Коджабашев.

Колкото до бъдещия македонски клуб в Благоевград, заместник-министърът каза, че Външно министерство няма практика да коментира действия от частен характер. Той добави обаче, че проблемът е, че подобно събитие се насърчава от двете основни опозиционни партии в Република Северна Македония.

"Не е тайна, че тези две партии изповядват антиевропейски убеждения и водят политика против европейската интеграция на Северна Македония. Очевиден е опитът чрез посещение на тези две партии в Благоевград и техни действия изкуствено да се провокира напрежение между хората от двете страни на границата. Очевидно става въпрос за отвличане на вниманието от справедливата борба на българите в Северна Македония за граждански права", каза той.

Коджабашев призова обществеността да подходи със спокойствие към откриването на клуба. Подчерта, че семейството на Никола Вапцаров не е дало разрешение за използването на името на поета и за пореден път подчертава българското му самоопределение.

Стана ясно и че клубът се финансира от канадския емигрант Бил Николов, който застъпвал крайни антизападни тези. Днес служители на министерството протестираха символично с трикольор на реверите. Те искат по-високи заплати и индексиране на командировъчните. Усъмниха се, че ръководството иска да заглуши стачката им, раздавайки днес най-голямото ДМС от години насам.

Сподели:

Коментари (0)

Ще закриват ли Антикорупционната комисия е в дневния ред на НС днес

Ще закриват ли Антикорупционната комисия е в дневния ред на НС днес

Отхвърлените предложения дойдоха от "ДПС-Ново начало", което предвижда правомощията на комисията да бъдат поети от Сметната палата и ДАНС, и това на ПП-ДБ - за създаване на Комисия за превенция на корупцията

Облачно, температурите леко се покачват, към обед на юг започват снеговалежи

Облачно, температурите леко се покачват, към обед на юг започват снеговалежи

През нощта срещу четвъртък в централната част от Дунавската равнина ще премине в дъжд и там ще има поледица. Максималните температури ще са между 0° и 5°, в София – около 0°.

„БСП – Обединена левица“ опроверга слуховете за разпад: Коалицията остава стабилна с 11 партии

„БСП – Обединена левица“ опроверга слуховете за разпад: Коалицията остава стабилна с 11 партии

Ръководството на коалиция „БСП – Обединена левица“ категорично отхвърли медийните спекулации за масово напускане на коалиционни партньори.