Нов руски самолет с танкове за Сърбия лети над България

Атлантическия съвет на България, който вчера разкри, че сме дали въздушен коридор на руските самолети, които пренасят танкове за Сърбия, днес отново алармира за нарушение.

„Още през 2019 г. предупредихме, че пропускането на руско оръжие за Сърбия през българското въздушно пространство е стратегическа грешка!
През февруари т.г. след наши разкрития, на базата на открити източници, стана ясно, че България е издала разрешение за превоз през въздушното й пространство на руски ЗРК "Панцир С1" за Сърбия.
Урокът обаче не е научен и до днес! И сега продължават полетите над България с руско оръжие за Сърбия. Превозват се танкове Т-72. Стратегическата грешка упорито се повтаря”, се казва в декларация на АСБ.
Според тях правителството  има пълно основание да не допуска прелитането на самолети с руско оръжие за Сърбия! В случая стява дума за танкове Т-72.
„За това могат да бъдат посочени най-малко 10 причини:
1. България е съюзник в НАТО, а Руската федерация в своята военна доктрина разглежда Алианса като неприятел. Следователно и България.
2. Москва води хибридна война против България, НАТО и ЕС.
3. Кремъл цели да предотврати евроатлантическата интеграция на страните от Югоизточна Европа, като за своята подривна хибридна дейност се стреми да използва Сърбия като своя база на Балканите. Руските оръжейни доставки са средство за превръщането на Сърбия в руски плацдарм за подривна хибридна дейност в Югоизточна Европа, включително и против България.
4. Руската федерация незаконно окупира Крим и води системна кампания за дестабилизиране на Украйна. Това се отразява негативно на сигурността в Черно море.
5. Москва милитаризира Крим и интензивно изгражда военни способности в Черно море, като по този начин трайно променя военностратегическия баланс на силите в своя полза. Всичко това се използва за осъществяване на реваншистката политика на Кремъл, насочена към възстановяване на сферите на влияние на бившия СССР.
6. Руските тайни служби водят системна кампания за шпионаж и друга подривна дейност в България. Изгонените руски дипломати за шпионаж през последната година са само върхът на айсберга. Руското военно разузнаване ГРУ използва България като плацдарм за провеждане на подривни операции в други държави от региона.
7. ГРУ е организирало опити за убийства на български граждани на наша територия (случаят Гебрев)! По случая продължава да се води разследване, а Русия отказва съдействие за разкриване истинската самоличност на руските агенти участвали в опита за убийство.
8. Москва продължава с опитите си да се намесва във вътрешнополитическия процес у нас. Някои публично известни случаи: разследваният за шпионаж Николай Малинов с неговото Национално движение "Русофили" и намеренията за създаване на русофилска партия у нас; ролята на генерал-лейтенант о.з Леонид Решетников (от Службата за външно разузнаване) и Руския институт за стратегически изследвания (РИСИ) за избирането на Румен Радев за президент; забраната Леонид Решетников и олигарха Константин Малофеев да влизат в България и др.
9. РСК "МиГ" не изпълнява коректно сключените договори за ремонт на самолетите МиГ-29, за което вече беше обявено, че от българска страна се търсят неустойки.
10. Не на последно място, руски военни самолети от години осъществяват провокативни полети към въздушното ни пространство. Това налага да бъдат вдигани по тревога дежурните ни изтребители МиГ-29, което допълнително изчерпва ресурса им.
Всичко това са знае и въпреки това, правителството ни продължава да разрешава превоза през въздушното ни пространство на руско оръжие за Сърбия”. Ако факторите, от които зависи издаването на такова разрешения, най-вече Министерството на отбраната и Министерството на външните работи, проявят достатъчно себеуважение и най-вече имат чувство за национално достойнство, те могат да повдигнат тези въпроси пред руската страна. Най-малкото, Министерството на отбраната може да прояви твърдост и да настоява за отговори от руската страна на следните въпроси: 
Защо продължават провокативните полети на руската военна авиация към българското въздушно пространство, като това води до изчерпване на ресурса на вдиганите по тревога наши изтребители? И как руснаците очакват да бъде издадено разрешение за превоз на тяхно оръжие за Сърбия през въздушното пространство на България, след като продължават провокативните полети на руски военни самолети именно към същото това въздушно пространство?
По наши оценки, на базата на открити източници, от 26 до 29 октомври 2020 г. с четири полета са превозени четири танка Т-72, а поне един е в Сърбия повече от година. Следователно, предвид очакваната доставка на 30 танка, предстои да бъдат превозени още около 25. Междувременно, още един танк Т-72 днес лети от летище Анапа до летище Батайница и точно сега самолетът навлиза в нашето въздушно пространство, между Бургас и Варна, северно от Слънчев бряг. 

Предвид всичко това, Атлантическият съвет на България настоява за навременни и отговорни действия на правителството, с цел защита на националния интерес на България като член на НАТО и ЕС, както и за предприемане на спешни действия за гарантиране на достойнството на България като суверенна държава! 
Политиката на снишаване е рецидив от комунистическия период, който трябва завинаги да бъде отхвърлен. Политиката на балансиране между интересите на Русия и Запада е в твърдо противоречие със статута на България като пълноправен член на НАТО и ЕС и направения от обществото евроатлантически избор.
Затова настояваме българското правителство незабавно да отмени издаденото разрешение за полети с руско оръжие над България”, изтъкват от неправителствената организация.