"Русия се опитва да намери своето място в света. Нападна съседна страна и войната се разви много лошо. Тя не приключи по най-бързия възможен начин. Войната в Украйна не се разви както искаха. Не са предполагали, че две години по-късно ще продължават да се бият, очакваха да са само две седмици", заяви пред бТВ Джордж Фридман, основател и председател на "Geopolitical futures“, бивш председател на "Стратфор“.
Според него Русия в момента е изправена пред въпроса, като независима държава, какви са границите ѝ и кои са съюзниците ѝ.
"Сега поглеждат централна Азия. Формират отношения в централна Азия, в Кавказкия регион, както и на юг, на Балканите. Опитва се да прецени каква ще бъде следващата стъпка“, допълни той.
По думите му държави като България са в списъка им, слабо вероятно е да атакуват, но е възможно да търсят икономически отношения.
"Сега с промените в руския елит, които вкараха много повече икономисти на високи рангове, осъзнават, че в модерните войни трябва да има икономически способности, не като при Сталин. Така че ще дойдат с предложения, а с предложенията ще дойдат и условията. Но България със сигурност е в списъка на страни, с които биха искали да имат по-добри отношения“, категоричен е Фридман.
"НАТО трябва да вземе основополагащо решение. Дали е коалиция на държави, за които оперативната дейност е по избор или е организация, в която всяка нация трябва да служи. В НАТО усещането е, че сме коалиция. Сами сме. Тогава проблемът, понеже руснаците не са приключили, в трудно положение са и ще търсят възможности да заградят Запада, много скоро, с успокояването на войната, и България ще бъде посетена от руснаците. Тогава въпросът става дали не е удачно да има по-малък алианс, например на Балканите – това няма да стане скоро, но трябва да се случи. Виждаме руско проникване на Балканите, което е много хитър ход на руснаците, а Балканите винаги са били тактични: "Сега искаме този съюз, пък после да изчезва“. Той не изчезва“, коментира още Фридман.
"Всичко се свежда до Балканите и до това дали предпочитат присъствието на руснаците или на американците. Те винаги ще изберат руснаците, защото те дават повече, а американците искат повече“, каза още той.
"Същевременно осъзнаваме, че Русия сега е голяма сила. Не достатъчно силна, че да бие Украйна и САЩ заедно, но има своето място. Путин става все по-европейска сила. Той промени бойния план, като внесе икономически сили. Това говори на езика на Европа. Постигнали са го с Унгария, на Балканите също са успели така, но руснаците сега трябва да осмислят кои са те. САЩ ще се опитат да се изтеглят – не съвсем, но ще се оттеглят от Европа, защото гледат на нея като на опасно място за САЩ“, прогнозира той.
Фактор
Според него Русия в момента е изправена пред въпроса, като независима държава, какви са границите ѝ и кои са съюзниците ѝ.
"Сега поглеждат централна Азия. Формират отношения в централна Азия, в Кавказкия регион, както и на юг, на Балканите. Опитва се да прецени каква ще бъде следващата стъпка“, допълни той.
По думите му държави като България са в списъка им, слабо вероятно е да атакуват, но е възможно да търсят икономически отношения.
"Сега с промените в руския елит, които вкараха много повече икономисти на високи рангове, осъзнават, че в модерните войни трябва да има икономически способности, не като при Сталин. Така че ще дойдат с предложения, а с предложенията ще дойдат и условията. Но България със сигурност е в списъка на страни, с които биха искали да имат по-добри отношения“, категоричен е Фридман.
"НАТО трябва да вземе основополагащо решение. Дали е коалиция на държави, за които оперативната дейност е по избор или е организация, в която всяка нация трябва да служи. В НАТО усещането е, че сме коалиция. Сами сме. Тогава проблемът, понеже руснаците не са приключили, в трудно положение са и ще търсят възможности да заградят Запада, много скоро, с успокояването на войната, и България ще бъде посетена от руснаците. Тогава въпросът става дали не е удачно да има по-малък алианс, например на Балканите – това няма да стане скоро, но трябва да се случи. Виждаме руско проникване на Балканите, което е много хитър ход на руснаците, а Балканите винаги са били тактични: "Сега искаме този съюз, пък после да изчезва“. Той не изчезва“, коментира още Фридман.
"Всичко се свежда до Балканите и до това дали предпочитат присъствието на руснаците или на американците. Те винаги ще изберат руснаците, защото те дават повече, а американците искат повече“, каза още той.
"Същевременно осъзнаваме, че Русия сега е голяма сила. Не достатъчно силна, че да бие Украйна и САЩ заедно, но има своето място. Путин става все по-европейска сила. Той промени бойния план, като внесе икономически сили. Това говори на езика на Европа. Постигнали са го с Унгария, на Балканите също са успели така, но руснаците сега трябва да осмислят кои са те. САЩ ще се опитат да се изтеглят – не съвсем, но ще се оттеглят от Европа, защото гледат на нея като на опасно място за САЩ“, прогнозира той.
Още от Свят
Тревога в Румъния: Дронове лятат опасно близко до украинската граница
Министерството на националната отбрана на Румъния са информирали съюзническите структури в реално време за ситуациите, породени от атаките и поддържа постоянен контакт с тях
Полицията в Париж настоя за отмяна на Прайд шествието заради жегите
Прайд шествието в Париж засега е насрочено да започне в събота, на 27 юни, следобед
"Guardian": Западът очаква нова руска провокация срещу източния фланг на НАТО
Експертът по Русия към британския аналитичен център „Чатъм хаус“ Киър Джайлс коментира, че Москва неизбежно ще търси начини да прекъсне настоящата тенденция в конфликта чрез разширяване на конфликта извън територията на Украйна или посредством предприемането на действия в други региони