21 Юли, 2026

Москва в отстъпление: Геническ е временната административна столица на Херсонска област

Москва в отстъпление: Геническ е временната административна столица на Херсонска област

Град Геническ временно ще стане административна столица на Херсонска област, съобщи пред РИА Новости Александър Фомин, говорител на заместник-председателя на руските власти в Херсонска област.

По данни на руското министерство на отбраната е завършило пребазирането на група руски войски от десния бряг на Днепър на левия бряг по посока на Херсон, без да се стигне до загуби на техника и личен състав. Административната столица на Херсонска област, Херсон, е разположена на десния бряг.

"От днес временната административна столица на Херсонска област е Геническ. Там са съсредоточени всички основни органи на властта", казва Фомин.

Властите твърдят, че няма заплаха за Севернокримския канал

В средата на октомври руските власти решиха да преместят жителите на четири общини на десния бряг на река Днепър дълбоко в Херсонска област и други руски области поради постоянния украински обстрел, риска от наводнения, ако бъде засегнат язовирът на Каховската ВЕЦ, и възможността за изолиране на руските въоръжени сили на левия бряг.

Както отбеляза Сергей Суровикин, командир на руските войски, ситуацията в Херсон е станала опасна за цивилното население. От началото на ноември 115 000 души са евакуирани от десния бряг, а министърът на отбраната Сергей Шойгу се съгласи да започне пренасочване на войски към левия бряг и да организира отбранителната линия на руските въоръжени сили по линията на Днепър.

Сега Украйна продължава да струпва войски в региона и редовно обстрелва Херсон, други селища в региона и язовира на водноелектрическата централа Каховка. Ако язовирът бъде разрушен, водата от язовир Каховка ще залее значителна част от Херсонска област./БГНЕС
Сподели:
Неочаквано - директорът на ФБР планира да посети Русия през октомври

Неочаквано - директорът на ФБР планира да посети Русия през октомври

Плановете за визитата идват на фона на продължаващото противопоставяне между Вашингтон и Москва заради войната в Украйна, докато американски законодатели настояват за налагането на нови, по-строги санкции срещу Русия

Тревога в Токио след бойни стрелби на Китай и Русия край Япония

Тревога в Токио след бойни стрелби на Китай и Русия край Япония

Последното учение с бойна стрелба на двете страни подтикна Токио да мобилизира сили по въздух и море за наблюдение и контрол на ситуацията, като според Кихара властите ще продължат да наблюдават със загриженост действията на китайските и руските съдове

Украински военни свалиха най-новата руска ракета „Бандерол“ със 70-годишно зенитно оръдие

Украински военни свалиха най-новата руска ракета „Бандерол“ със 70-годишно зенитно оръдие

Както пише Defense Express, тези случаи са ярко доказателство за полезността на зенитните оръдия Bofors L70, които се намират на въоръжение в различни държави по света още от 50-те години

Коментари (0)