На 30 януари 1945 година съветската подводница потапя германския кораб "Вилхелм Густлоф", на борда на който се намират 9 400 души, почти половината от тях са деца и бебета и жени, които се спасяват от военните действия в Източна Прусия. Едва 390 души на борда са военни - екипаж, подводничари и ранени германски войници, защото корабът е изпълнявал функциите на болница.
Това е най-голямата морска катастрофа и една от най-страшните трагедии от Втората световна война. За сравнение - при потъването на "Титаник" жертвите са 1 514.
За да не бъде атакуван, корабът е ярко осветен по време на плаването си, с което дава знак, че не изпълнява бойна задача. Но въпреки това съветската подводница С-13 изстрелва три торпеда, на които пише: "За Родината", "За съветския народ" и "За Ленинград".
Корабът е поразен тежко и след около час потъва, а почти всички на борда му загиват във водите на Балтийско море.
На 20 февруари 1945 година, въпреки, че е известно, че корабът не е бил военен обект командирът Александър Маринеско е награден със званието "Герой на Съветския съюз", а в документите за награждаването изрично е посочено, че на борда са се намирали жени и деца-бежанци и ранени, но е посочена друга цифра. По-късно за него е написан роман, героизиращ "подвига" му.
Превод: Faktor.bg
Още от От редактора
Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България
Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия
Революции с имена на цветя
Сред емблематичните цветни революции в Европа са в някои от бившите съветски републики
Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя