25 Януари, 2026

ПАП: Полша ще бъде компенсирана от ЕС за украинското зърно

ПАП: Полша ще бъде компенсирана от ЕС за украинското зърно


Полша ще получи финансова компенсация от ЕС за загубите, причинени от вноса на украинско зърно, заяви полският министър-председател Матеуш Моравецки, предаде полската новинарска агенция ПАП, цитирана от БТА.

Варшава заяви, че украинският износ на зърно, вместо да се изнася по-нататък, се натрупва в Полша, което оказва негативен натиск върху вътрешните цени и създава финансови проблеми на земеделските производители.

"Полша ще получи повече компенсации от ЕС!", написа  Моравецки във "Фейсбук" вчера. "Този път за загубите, причинени от вноса на украинско зърно. Това са близо 30 млн. евро от ЕС плюс два пъти повече от държавния бюджет: Общо около 280 млн. злоти (60 млн. евро - ПАП)."

Вчера Европейската комисия съобщи, че държавите членки на ЕС са одобрили пакет от помощи в размер на 56 млн. евро за подпомагане на земеделските стопани в граничните държави, които са се сблъскали с последиците от увеличения внос на украински селскостопански продукти.

Моравецки припомни, че той и още петима премиери са поискали от ЕК незабавни действия.

"Днес имаме резултат, повече пари за полските земеделски производители", написа той.

Полските фермери протестират срещу така нареченото от тях наводнение с украинско зърно, което според тях е понижило цените на зърното на вътрешния пазар. 

Сподели:

Коментари (0)

И Мелони изкритикува думите на Тръмп за ролята на НАТО в Афганистан

И Мелони изкритикува думите на Тръмп за ролята на НАТО в Афганистан

„Италианското правителство беше изненадано да чуе твърдението на президента Тръмп, че съюзниците от НАТО са „останали назад“ по време на операциите в Афганистан“, подчерта италианският премиер

САЩ напуснаха окончателно Световната здравна организация

САЩ напуснаха окончателно Световната здравна организация

В указ, подписан непосредствено след встъпването си в длъжност, Тръмп заяви, че САЩ се оттеглят от СЗО заради решенията, които организацията е вземала по време на пандемията от COVID-19 и други световни здравни кризи

WSJ: Федерални агенти застреляха още един човек в Минеаполис

WSJ: Федерални агенти застреляха още един човек в Минеаполис

В петък хиляди жители на Минесота протестираха при температури под нулата срещу засилването на имиграционните правоприлагащи мерки