Свят
Швеция отказа да изпълни условията на Турция в замяна на ратифициране на присъединяването й към НАТО
На 8 януари в Селен се състоя среща между шведския премиер Улф Кристерсон и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, на която двамата обсъдиха присъединяването на страната към Алианса, съобщи БНР.
Кристерсон е заявил, че правителството му не може да приеме условията на Турция.
По-рано Анкара поиска от Швеция да ѝ предаде лица, които обвинява в тероризъм. Кристерсон обаче посочи, че това няма да се случи, тъй като противоречи на местното и международното хуманитарно право.
Финландският външен министър Пека Хависто, който също участва в срещата, посочи, че Хелзинки няма да се присъедини сама към НАТО, а ще чака да влезе със Швеция. Хависто добави, че двете страни формират обща военна стратегия.
Още от Свят
Украински военни свалиха най-новата руска ракета „Бандерол“ със 70-годишно зенитно оръдие
Както пише Defense Express, тези случаи са ярко доказателство за полезността на зенитните оръдия Bofors L70, които се намират на въоръжение в различни държави по света още от 50-те години
Новият британски премиер назначи министъра на отбраната за финансов министър
Хийли ще се изправи и пред сериозното предизвикателство да намери 4,7 млрд. паунда (6,3 млрд. долара) през следващите четири години, за да запълни финансовия недостиг в Плана за инвестиции в отбраната на Стармър
Наки: Украйна настъпва на южния фронт
Настъпателните действия се провеждат в тайна – преди всичко от руското командване, което реално не знае какво се случва на фронта.