19 Януари, 2026

Зеленски: Ако има действие на Приднестровието срещу Украйна, ние ще отговорим

Зеленски: Ако има действие на Приднестровието срещу Украйна, ние ще отговорим

Владимир Зеленски

Отцепилият се Приднестровски регион в Молдова в момента се контролира от проруски сепаратисти

Президентът на Молдова Мая Санду заяви, че властите правят всичко възможно, за да гарантират, че отцепническият регион Приднестровие не представлява заплаха за страната и Украйна, съобщи БГНЕС.

На съвместна пресконференция с украинския си колега Володимир Зеленски в Киев Мая Санду заяви, че в момента няма заплаха от страна на региона.

"Следим отблизо всички събития в Приднестровието и не виждаме надвиснали заплахи. Правим всичко възможно, за да не позволим на този сепаратистки регион да представлява заплаха за Украйна и Молдова", отбеляза тя.

Санду каза още, че съобщенията за "обща мобилизация" в Приднестровието все още не са потвърдени.

"Киев и Кишинев трябва да поддържат постоянен диалог по въпросите на сигурността", добави тя.

От своя страна Зеленски подчерта, че всяко действие срещу Украйна от страна на Приднестровието ще получи адекватен отговор, но дестабилизацията в този регион трябва да се избягва.

"Ако това се случи, смятам, че това е глобална грешка. Ние получаваме определени сигнали. Те са неприятни. Но тези хора в Приднестровието трябва да знаят, че ние определено ще отговорим с удар", добави той.

Молдова, бивша съветска република, се намира на югозападната граница на Украйна и е разположена на около 50 км от украинския пристанищен град Одеса.

Страната разполага със сравнително малка армия и неутралитетът е залегнал в постсъветската ѝ конституция.

Отцепилият се Приднестровски регион в Молдова в момента се контролира от проруски сепаратисти.
Сподели:

Коментари (0)

Ген. Сирски: Русия ще засили натиска, а ние ще предприемем контранастъпления

Ген. Сирски: Русия ще засили натиска, а ние ще предприемем контранастъпления

За прелом във войната са необходими определени условия: постигане на технологично превъзходство, надмощие в икономическата конкуренция, подкрепа от Запада и собствено производство на оръжия. По думите му, Украйна има всички предпоставки да го направи.

Пратеникът на Путин: Европа няма да може да предотврати придобиването на Гренландия от САЩ

Пратеникът на Путин: Европа няма да може да предотврати придобиването на Гренландия от САЩ

„Европа ще отстъпи, САЩ ще получат Гренландия и трансатлантическото единство може би ще бъде възстановено до известна степен“,

Страни от ЕС може да наложат милиардни мита на САЩ - в отговор на таксите на Тръмп заради Гренландия

Страни от ЕС може да наложат милиардни мита на САЩ - в отговор на таксите на Тръмп заради Гренландия

„Това вече е ситуация, която вече не позволява компромиси, защото не можем да предадем Гренландия. Разумните американци също знаят, че той току-що отвори кутията на Пандора.“