Доц. Момчил Дойчев
Елементарното от политологична гледна точка първично разделение на партиите на "леви" и "десни" добива гротескни измерения когато следва да се определят кои са крайните проявления на това първично политическо разделение. Защото тогава се оказва, че "крайнодесните" и "крайнолевите" не само си приличат, но и се привличат - по своя радикализъм, достигащ до екстремизъм, по своя популизъм, по своето разбиране за ролята на държавата и накрая по своя
авторитаризъм и стремеж съм установяване на диктатура
Отново и отново по българските медии се разпространява невярното от политологична гледна точка внушение, че навсякъде по света основна опасност представлява крайната десница, но не и крайната левица. Напротив - към крайната левица се изразява симпатия, защото видите ли, тя се борела за "народа", за правата на "широките народни маси."
Всъщност, грубо казано, опасността за цивилизования свят е в това, че в последните години се увеличи значително силата на крайните радикали - "отляво" и "отдясно", които притискат и ограничават нормалния демократичен център, съставен от системните партии - от социалдемократи и класически либерали до християндемократи и консерватори.
В последните години наблюдаваме как за "консерватори" ни се представят радикални и авторитарни путинисти, а за "либерали" - крайни неомарксисти, което допълнително дискредитира традиционната, класическа и нормална европейска "левица" и десница".
В същото време за "крайно дясна" ни се представя Джорджа Мелони, а това е абсурдно, защото тя представя и осъществява политики, характерни за традиционната консервативна и демократична десница.
"Национален сбор" на Льо Пен извървя наистина дълъг път за да се превърне от Национален "фронт" в Национален "сбор", имитиращ класическия системен консервативен "Сбор за републиката". Неговият краен национализъм бе смекчен, но основният му опонент - обединената левица на Меланшон е видимо много по-радикална и екстремистка и това се видя след първия тур на извънредните парламентарни избори.
Същото наблюдаваме, може би в много по-малка степен, дори в русофилската и путинофилска "Алтернатива за Германия", която трудно може да се определи дали е "крайнодясна" или "крайнолява". Тази партия не би била толкова успешна, ако не беше левичарската и глупава ултралиберална политика на Ангела Меркел.
Всичко това не е само
продукт на руската хибридна война
против нашата Западна цивилизация, но и на грубите грешки на западните политически елити след имплозията на комунизма, които се успокоиха, че след рухването на основния враг историята е свършила и вече нищо не заплашва цивилизования свят.
Липсата на политическо лидерство след времето на Рейгън и Тачър, появата на политици като Картър, Буш младши, Обама и Тръмп, на Борис Джонсън и поредица консервативни лидери-популисти, ултралибералните Меркел и Макрон... всички те всъщност оказаха неоценима помощ на Путин да започне световна хибридна война против нашата цивилизация.
Това, че Путин подпомагаше и финансираше т.нар. "крайна десница" не отменяше скритото финансиране на новия левичарски проруски интернационал, който обхваща както неокомунистите, така и неомарксистката ултралиберална левица. Станалите все по-радикални неокомунистически движения като "Окупирай Уолстрийт", "Жълтите жилетки" във Франция , зелените затоплисти на Грета Тумберг и други популисти, успешно постоянно
рушаха демокрацията
Като заключение - нито "крайнодесните" са десни, нито "крайнолевите" са леви. Те просто са радикали от двете страни на политическата барикада, използвани да рушат свободните общества и демокрацията.
Авторът
Консервативни лидери-популисти, оказаха неоценима помощ на Путин да започне световна хибридна война против нашата цивилизация
Фактор Фактор
Още от Хляб и пасти
Името на старостилната църква не е в ущърб на каноничността на БПЦ
Светият Синод допусна грешка, търсейки номинация за Българската православна църква от светските власти
Последните думи на архимандрит Никанор, които вбесиха Даниил да наложи цензура
Патриархът демонстрира в интервютата си сериозна непросветеност, забърквайки църковните и светските дела в московска каша, каквато му е поръчана от Кремъл
На прокурора или на сенсея да вярва Кирил Петков
Правосъдие по български: „Говорено е с когото трябва, уредено е…“