6 Февруари, 2026

Промени в менютата за детските ясли: Без мед, конфитюр и мармалад

Промени в менютата за детските ясли: Без мед, конфитюр и мармалад

Млякото да е без подсладители, оцветители и консерванти

Без мед, конфитюр и мармалад, а млякото трябва да е без подсладители, оцветители и консерванти – това са само част от промените в менюто на най-малките в детските заведения. Министерството на здравеопазването готви нов проект на Наредбата за здравословното хранене на деца от 0 до 3 г., предаде бТВ.

„А когато в менюто са включени конфитюр и мармалад за децата над 1-годишна възраст, се предлага „мармалад от плодове“ и „конфитюр екстра качество“, се казва още в проектонаредбата на МЗ.

Нови изисквания има и за използването на мляко и млечни продукти – те трябва наистина да са от мляко и то с по-високо съдържание на мазнини. В продуктите не бива да има добавки.

Яйцата трябва да са пресни и да са от най-високия клас „А“, а от месата телешкото да е приоритет, предвиждат още промените.

Целта е изграждане на хранителен модел и навици за добро здраве и намаляване на риска от хронични заболявания.

Педиатърът д-р Димитрова одобрява регулацията. Работата ѝ с деца доказва, че затлъстяването при тях е голям проблем.

„Ние трябва да се стремим към намаляване на тези вредни продукти в храненето на децата, ако искаме да имаме здраво поколение. Защото затлъстяването води след себе си – особено в детската възраст, много тежки заболявания, които са социално значими.“ - категорична е д-р Емилия Димитрова.

Промените са на етап обществено обсъждане, което продължава до следващия месец.

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Борисов лъже и едните, и другите и се мисли за голям балкански играч

Божидар Божанов: Борисов лъже и едните, и другите и се мисли за голям балкански играч

"Росен Желязков беше скрит от всички тези неудобни въпроси. Искахме да го питаме за Таки", заяви той

Мъж осъди болница за кражба на биологичен материал - станал баща без да знае

Мъж осъди болница за кражба на биологичен материал - станал баща без да знае

Подписът му е бил фалшифициран, за да се удостовери съгласие за ин витро процедура, вследствие на което му се е родило момиченце

Ивайло Мирчев: Ограничаването на броя избирателни секции е гавра с българите в чужбина

Ивайло Мирчев: Ограничаването на броя избирателни секции е гавра с българите в чужбина

Според него отмяната на парламентарното заседание за днес е опит на ГЕРБ да скрие премиера в оставка Росен Желязков от въпроси за Съвета за мир на Доналд Тръмп