7 Януари, 2026

Русия трескаво търси отломките от американския дрон с кораби и самолети

Русия трескаво търси отломките от американския дрон с кораби и самолети

Инцидентът се приема за първата пряка конфронтация между Москва и Вашингтон след началото на военния конфликт в Украйна

Русия предупреди Вашингтон, че летящите дронове близо до Крим рискуват ескалация. Висш генерал от Съединените щати пък заяви, че катастрофата на американски разузнавателен дрон, прихванат от руски самолети, показва все по-агресивното поведение на Москва, предаде БНР.

Инцидентът се приема за първата пряка конфронтация между двете сили от нахлуването на Русия в Украйна.

Руснаците вече са достигнали района в Черно море, където се разби американският дрон, твърдят американски високопоставени служители на отбраната. Според официални лица Русия търси отломките от дрона с кораби и самолети. Генерал Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, посочи, че вероятно няма много отломки, а дълбочината на морето, където е паднал летателният апарат, е голяма. Въпреки това Вашингтон е предприел стъпки за деактивиране на софтуера. 

След инцидента във вторник Съединените щати и Русия си размениха взаимни обвинения. Руската страна предупреди американската да стои далеч от въздушното й пространство. Вчера министрите на отбраната на двете държави Сергей Шойгу и Лойд Остин са обсъдили инцидента по телефона. Шойгу е казал на Остин, че полетите на американски дронове край бреговете на Крим "имат провокативен характер" и могат да доведат до "ескалация в зоната на Черно море".

В изявлението на министерството се казва още, че Русия „няма интерес от подобно развитие, но в бъдеще ще реагира по подходящ начин“ и двете страни трябва „да действат с максимална отговорност“, включително чрез отваряне на военни линии за комуникация при криза. 

Сподели:

Коментари (0)

Кирило Буданов с първи коментар след срещата в Париж

Кирило Буданов с първи коментар след срещата в Париж

Новият началник на кабинета на Зеленски отбелязва кратко в "Телеграм" за "конкретни резултати", свързани с националните интереси на Украйна

Косово попълни сигурността си с противотанкови системи OMTAS от Турция

Косово попълни сигурността си с противотанкови системи OMTAS от Турция

"Повишаването на разнообразието и количеството на противотанковите ракетни системи за нашата армия има за цел покриването на различен обсег, терен и сценарий на заплаха, като увеличава оперативната гъвкавост"

Мерц обяви, че Германия няма да разположи войски в Украйна

Мерц обяви, че Германия няма да разположи войски в Украйна

BILD съобщава, че германският канцлер смята за възможна по-нататъшна вътрешнополитическа дискусия по този въпрос. „Германия ще продължи да дава своя принос – политически, финансов и военен.“