6 Януари, 2026

Юлиян Попов: Зелената икономика се движи, но в ЕС не напредва достатъчно уверено

Юлиян Попов: Зелената икономика се движи, но в ЕС не напредва достатъчно уверено

Юлиян Попов

Загуба на конкурентноспособност спрямо САЩ, Китай, Южна Корея и Япония

„Идеята за зелена икономика и за зелени правила не загива по площадите и шосетата на Европа.  Протестите са стимулирани от други фактори - рязкото и неочаквано спадане за много земеделци на земеделските продукти на световните пазари, както и размекването от очакваните субсидии, които нямат добро влияние върху икономиката.“  Това заяви пред БНТ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.

Според него, зелената сделка, зелената икономика се движи много уверено напред, но в Европа това става недостатъчно уверено, което води до загуба на конкурентноспособност на Европа спрямо САЩ, Китай, Южна Корея и Япония:

"Зелените технологии и зелената индустрия, както и зелените партии нямат много общо по между си. Трябва много ясно да разделим напредъка на чистите технологии и политическата реалност, която е по-различна."

По отношение на българската икономика, Юлиян Попов посочи, че тя може да бъде ефективна и зелена или неефективна и мръсна:

"Това е изборът, който трябва да направи българската икономика и българската индустрия. МОСВ работи много ефективно с тежката индустрия. Колкото и странно да звучи, българската индустрия е много по-модерна и по-чиста, отколкото аналогични предприятия в Германия или във Франция." - добави екоминистърът.

Това не е толкова странно, защото много от българските предприятия са изградени скоро, каза още Попов. Той призна, че е един от хората, които са популяризирали идеята за вятърни централи в Черно море още през 2018 г.

"Това е много добра идея по принцип, обаче аз не виждам сериозна перспектива за офшорна вятърна енергия, т. е. перки в морето, преди края на това десетилетие, най-вероятно в края на следващото десетилетие, просто защото технологията трябва да се развие още и трябва да премине през невероятни публични консултации и с това искам да успокоя всички рибари и туристическия бизнес, че нищо няма да стане за сметка на тях." - поясни министър Юлиян Попов.

Сподели:

Коментари (0)

Столична община: Одобряваме подновяване на лифтовете в Плана за Витоша

Столична община: Одобряваме подновяване на лифтовете в Плана за Витоша

Той трябва да бъде преработен. В него има и съществени неясноти и противоречия като липсата на приключена екологична оценка, което поставя под риск законосъобразността на Плана и създава предпоставки за съдебно блокиране, казват от Общината

Проф. Рачев: На 4 януари беше най-топлият ни ден, откакто се води статистика

Проф. Рачев: На 4 януари беше най-топлият ни ден, откакто се води статистика

Климатологът обеща топло време за днес и в сряда. Но в четвъртък настъпва промяна, защото над Средиземноморието ще има два нови циклона, които ще се изнесат в източна посока

Пеевски за ареста на Мадуро: Тръмп даде отличен пример как се защитава демокрацията

Пеевски за ареста на Мадуро: Тръмп даде отличен пример как се защитава демокрацията

По неговите думи светът има нужда от силно лидерство, каквото демонстрира американският президент