Тезата, че Тръмп е контролиран от Русия говори за ниското политическо IQ на българските десни активисти

Насаждането на неприязън към една от двете най-големи политически партии в Америка не е нищо повече от целенасочена акция по антибългарски сценарий

Крис Ангелов

Крис Ангелов

Крис Ангелов, Вашингтон, специално за Faktor.bg

От 2016 насам в социалните медии и групи близки до политическото дясно в България се налага като мантра твърдението, че бившия президент и кандидат за бъдещ президент на САЩ Доналд Тръмп е 

контролиран от Русия

Това говори за ниското политическо IQ на българските десни активисти и симпатизанти, защото България, която разчита на Америка за да остане извън сферата на влияние на Русия, не е в положение да отправя безпочвени обвинения нито към Доналд Тръмп, нито към Камала Харис, нито към който и да било друг кандидат за президент на САЩ. 

Разкриването на внедрени от друга държава кандидати е задължение на американските тайни служби и службите за разследване, които от 1945 насам сe справят чудесно с тази задача. Америка е страна, която разполага и с необходимото законодателство да се разправи подобаващо с подобни хора. 

Доналд Тръмп беше разследван именно от въпросните служби, които не откриха нищо по отношение на обвиненията към него за връзки с Русия. Ако с течение на времето обратното се докаже, то пак ще е заради американските служби, които не обслужват интересите на този, който е на власт. Факт е, че Тръмп беше разследван от тях именно докато беше на власт е ясно доказателство за това. 

В България има свобода на словото и всеки може да приказва каквото си поиска, включително и по отношение на американския кандидат за президент, стига да не призовава към насилие и материална разруха. Спор няма, само че именно тук беше мястото десните политици в България официално да се разграничат от реториката на поддръжниците си. Тези, които са лицето на българското дясно трябваше да се дистанцират от реториката на избирателите си и с конкретни действия да демонстрират, че 

ще уважат избора на американските избиратели

какъвто и да е той.  

Нека допуснем, че доста десни симпатизанти и активисти в България имат негативно отношение спрямо Доналд Тръмп в очакване, че външната политика на републиканската партия ще се фокусира върху други региони от света за сметка на Източна Европа. Това не би било неоснователно. 

През първия мандат на Тръмп една от главните цели на външната му политика бе неутрализирането на нарастващото политическо и икономическо влияние на Китай. Тя вклюваше директни мерки като облагането с тарифи на редица китайски стоки. Тези тарифи бяха запазени от администрацията на президента Байдън. Външната политика на Тръмп включваше и непреки мерки като упражняването на натиск върху държавите от ЕС да подобрят търговския си баланс с Америка, в ущърб на Китай. Дори мерки, които не би трябвало да имат конкретна връзка с Китай, пак бяха насочени срещу него. Пример за това бe тристранното търговско споразумение между САЩ, Канада и Мексико, подписано по времето на Тръмп, което заменени Северноамериканското споразумение за свободна търговия. Една от главните промени в новото споразумение беше Раздел 32, който налага строго ограничение на Мексико и Канада да сключват споразумения за свободна търговия с непазарни икономики, визирайки непряко Китай. 

Това, което проводниците на антирепубликанската реторика в България очевидно пропускат е, че една евентуална загуба на Тръмп по абсолютно никакъв начин не гарантира, че администрацията на Харис ще постави Русия и нейното влияние в Източна Еропа в центъра на своята външна политика. Отдавна не живеем във времето на Студената Война! Набиращият мощ Китай, ескалиращия конфликт в Близкия Изток и разрастването на съюза БРИКС изискват вниманието и на демократите.  
За да остане 

извън геополитическата сфера на влияние на Русия,

България трябва да демонстрира на съюзниците си от НАТО, че те се нуждаят от нея, за да постигнат целите си. България е в граничната зона на ЕС и НАТО. Ако чрез нея не се доставяха амуниции и гориво на Украйна, помощта на западните държави нямаше да е толкова ефективна. България може да лобира Пан-Европейския Коридор 8 да се превърне във военен коридор на НАТО, свързващ Средиземно Море с Черно Море и заобикалящ Сърбия, а тя да се превърне в най-влиятелната държава в него. 
Именно това е посланието, което десните политици, мозъчни тръстове и активисти трябва да изпращат на десните избиратели в България. Насаждайки неприязън към една от двете най-големи политически партии в Америка не е нищо повече от целенасочена акция по антибългарски сценарий! 

Б.А.Този материал изразява личното мнение на автора, а не това на неговите предишни или сегашни работодатели.