21 Декември, 2024

Защо обикновена обществена поръчка за митнически рентгени се оказа секретна

Защо обикновена обществена поръчка за митнически рентгени се оказа секретна

Разследване на Васил Иванов по Нова ТВ

През годините се нагледахме на какви ли не странни обществени поръчки. Такива с предизвестен край и предварително ясен победител. Администрацията и чиновниците ставаха все по-иновативни, измисляйки стотици начини чрез които това да се случва. Пример за това е обществена поръчка на Агенция "Митници" за близо 100 милиона лева, от които 63 са безвъзмездно европейско финансиране - за закупуване на рентгеново оборудване за митническите пунктове по границите ни. Става дума рентгени, които сканират съдържанието на автомобили, камиони и контейнери, преминаващи през границата ни. 

През август миналата година, по време на редовното правителство, Агенция "Митници" обявява открита процедура по Закона за обществените поръчки, в която за участие се явяват различни фирми. След обжалване на две от тях обаче, през януари тази година Върховният административен съд я прекратява. Вместо да обяви нова обществена поръчка, през юни, вече по време на служебното правителство, Агенцията без конкурс сключва договор с избрана от нея фирма, която да достави апаратурата. Прави това, позовавайки се на член в Закона за обществените поръчки, който казва, че същия закон не се прилага за поръчки в областите на отбрана и сигурност, възлагани за целите на разузнавателни дейности. Тоест, приема че поръчката е секретна и съответно рентгените се превръщат в секретна апаратура. 

Винаги досега през годините, търговете за същото рентгеново оборудване провеждани от Агенция "Митници" са били публични, открити и с участието на много фирми и никога не са били засекретявани. В това число и за настоящата поръчка, за която първоначално миналия август Агенцията обяви открит търг, но след това изведнъж става секретна. Това води до логичния въпрос каква е причината за такова решение. И дали не е, че когато доставката е обявена за секретна, не се провежда открит конкурс и търг, а Агенция "Митници" сама си намира и избира фирма, която да достави оборудването за 100 милиона.

Най-удивителното в цялата история е, че ръководството на Агенцията не се свързва с някоя от водещите световни фирми за производство на рентгеново оборудване, а се обръща и сключва договор за доставка и поддръжка на това рентгеново оборудване с известна австрийска телекомуникационна компания, която има силно присъствие и на българския телекомуникационен пазар. И нулев опит в областта на рентгеновото оборудване за митнически контрол или поддръжката му. Сключват секретен договор, който представлява класифицирана информация. Детайлите в него като цени и качество също са поверителни, тоест остават скрити за обществото. Дори за депутатите. Един от тях – икономистът Мартин Димитров през юли дори отправя и питане към министъра на финансите на служебното правителство – Людмила Петкова, която пряко отговаря за Агенция "Митници". И чието ръководство прави поръчката за 100 милиона секретна точно след идването на власт на служебния кабинет.

Предположение и своя вътрешна информация защо така рязко Агенция "Митници" засекрети 100-милионната поръчка за ренгени сподели и Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

"Това, което твърдят хора, които са вътре в митниците и не са свързани с ръководството, е, че се опитват да спасят тези 100 милиона, защото ако се стигне отново до търг и кандидатите отново обжалват, ще се изпуснат сроковете, в които трябва да се обяви поръчката. Респективно да се купят рентгените и срока, в които трябва да получим парите. Аргументът, който намират юристите на митницата за засекретяване е, че тъй като трябва да се интегрират новите рентгени в съществуващата система, която е свързана с информационни системи на Агенцията, които са свързани с някаква секретност", коментира той.

Слад като започна да се шуми по случая, от Агенция "Митници" публикуваха своя позиция. В нея най-общо опитват да обяснят и оправдаят засекретяването на поръчката така: "На основание на нормативно установените задължения на митническите органи да осъществяват митническо разузнаване за противодействие на митническите и валутни нарушения, нарушенията на акцизното законодателство и престъпления, Агенция "Митници" предприема действия за провеждане на процедурата по чл 149, ал 1, т. 3 от ЗОП, който изключва приложението на ЗОП за поръчки, възлагани за целите на разузнавателни дейности“.

От становището се разбира, че дейността на митниците и служителите е секретна, защото от 2011 г. митническите служители имат митнически разузнавателни функции. Те обаче се изразяват в това да проверяват фирми, да проследяват за тяхна свързаност с други фирми и лица, проследяване на съмнителни документи и неща от този род. Според юристи тази административна и аналитична дейност на митничарите обаче по никакъв начин не превръща доставката на рентгенови апарати в поръчка, „свързана с разузнавателна дейност в областта на отбраната и сигурността“, под какъвто предтекст и член в закона са я обявили за секретна и разузнавателна. Избягвайки по този начин обявяването на открит конкурс с участието на различни фирми.

От друга страна в позицията си ръководството на Агенция "Митници" пропуска да съобщи коя е фирмата, която е избрало за доставчик на рентгеновата апаратура за 100 милиона, както и малката подробност, че това всъщност е телекомуникационна компания. По този въпрос ръководството е лаконично: "Изпълнител е дружество със значително и дълго присъствие на българския пазар. Съгласно условията на договора, доставката на новото оборудване е предвидена до 30 юни 2025 г."

Така, от тази година доставката на рентгени в България се оказа секретна дейност, която очевидно може да изпълни само чужда телекомуникационна компания. А самите рентгени - секретни устройства за разузнавателна дейност. А това доведе до още много въпроси. Един от тях - как ли в болниците успяват да опазват тайните на тези секретни съоръжения в ренгеновите си отделения.

Според доц. Мартин Крупев, началник на отделението по образна диагностика в "Александровска" болница, в рентгеновото оборудване няма нищо секретно. Твърдението дори определя като несериозно.

След като депутата Мартин Димитров повдигна въпроса в парламента, а колегата му и евродепутат – Радан Кънев - в ЕП, като и двамата сигнализираха, че заради непрозрачната процедура има опасност България да загуби безвъзмездното еврофинансиране по тази поръчка и заедно с това да ни спъне за Шенген, шефът на Агенция "Митници" реагира.

"С всеки един етап от реализацията на тази процедура ЕК е запозната. Не, категорично не може да ни спъне за Шенген и парите няма да бъдат загубени. Проектът ще бъде завършен във вида в който ЕК и Агенция "Митници" си представят, че трябва да бъде реализиран", посочи Георги Димов.

По данни на достоверни източници на медията, в Европейската комисия са меко казано изненадани и озадачени от случая и ще извършат пълна и всеобхватна проверка.
Сподели:
Ключова стъпка в енергетиката: Подписан е нов договор между "Уестингхаус Електрик Къмпани" и АЕЦ "Козлодуй“

Ключова стъпка в енергетиката: Подписан е нов договор между "Уестингхаус Електрик Къмпани" и АЕЦ "Козлодуй“

Той включва анализи на безопасността за лицензиране на нов проект на ядрени горивни касети, съвместим с проекта на горивото, което се използва в момента на блок 6 на централата

Санкциите застигнаха и "Газпромбанк", от днес е забранено разплащане с нея

Санкциите застигнаха и "Газпромбанк", от днес е забранено разплащане с нея

Така по-трудно Кремъл ще заобикаля американските санкции и ще има възможност да финансира и оборудва своята армия

ЕЦБ: Броят на потребителите в еврозоната, които притежават криптовалути, се е увеличил повече от два пъти

ЕЦБ: Броят на потребителите в еврозоната, които притежават криптовалути, се е увеличил повече от два пъти

Биткойнът надхвърли 100 000 долара по-рано този месец след изборната победа на Доналд Тръмп в САЩ и обещанието му да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“