Българският хелзинкски комитет (БХК) обжалва отказа на Софийската градска прокуратура да иска от съда разпускането на партия "Възраждане".
След изпратен от тях сигнал, подписан и от редица общественици,в край на юли м.г. до и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов, беше отхвърлен от Прокуратурата. Наблюдаващият прокурор прие, че разпускането на политическата партия би било непропорционална и радикална намеса.
"Възраждане" е парламентарно представена, тя подлежи на контрол от административните органи по Закона за политическите партии, а членовете и симпатизантите ѝ така също и по Закона за МВР. Прокуратурата също има инструментариум, ако има данни за престъпление. А "Възраждане" не е опасна, тъй като няма шансове да управлява сама, са част от аргументите на градската прокуратура, която цитира и богата практика на съда в Страсбург.
БХК обаче настоява Софийската апелативна прокуратура да отмени това постановление и "да бъдат анализирани в пълнота фактите по казуса и да се отстранят очевидните грешки, например превратното цитиране на решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)".
От съдържанието на постановлението се разбира също, че досега прокуратурата не е предприела нищо по разследване и изясняване на фактите и обстоятелствата, с които 120 граждани се обърнаха към и.ф. главния прокурор Сарафов, притеснени от дейността на "Възраждане", смята правозащитната организация.
Според БХК постановлението е само привидно юридически издържано и авторитетно. В жалбата са допълнени и нови антисемитски действия на "Възраждане", които според БХК дават основание и за прекратяването, и за разпускането на партията.
"Главният прокурор още не е отговорил дали смята да сезира Конституционния съд", възмущават се от БХК.
Конституционният съд също може да обяви партия за противоконституционна, което пък е основание за закриването ѝ.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес