11 Юли, 2026

Би Би Си: Русия използва членството си в Интерпол, за да преследва критици на режима

Снимка: EPA/BGNES

Жалбите срещу исканията на Москва са довели до отмяна на повече дела, отколкото за която и да е друга държава.

Би Би Си съобщи, че хиляди файлове, предоставени от служител в Интерпол, разкриват за първи път степента на очевидната злоупотреба на Русия с международната полицейска агенция, за да преследва критиците си в чужбина, предаде БНР.

Данните, предоставени на Световните служби на Би Би Си и на френско разследващо издание, разкриват, че Русия използва списъците с издирвани лица на Интерпол, за да поиска арест на политически опоненти, бизнесмени и журналисти, твърдейки, че са извършили престъпления.

Анализът на данните също така показва, че през последното десетилетие собственото независимо звено за жалби на Интерпол е получило повече жалби срещу Русия, отколкото всеки друг и три пъти повече от следващата най-високо в класацията държава – Турция.

Освен това става ясно, че жалбите срещу исканията на Москва са довели до отмяна на повече дела, отколкото за която и да е друга държава. След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, Интерпол въведе допълнителни проверки върху дейността на Москва, "за да предотврати всяка потенциална злоупотреба с каналите на Интерпол във връзка с преследване на лица в рамките на или извън войната в Украйна".

Но изтеклите документи показват, че това не е попречило на Русия да злоупотребява със системата, а информаторът е заявил пред Би Би Си, че някои по-строги мерки са били отменени тихомълком през 2025 г.

Сподели:
Украйна порази 21 руски танкера в Азовско море през изминалата нощ

Украйна порази 21 руски танкера в Азовско море през изминалата нощ

Взети са на прицел и четири влекача, два товарни кораба и един драгажен кораб, използвани за осигуряване на руската военна логистика

Лидерът на ЕНП Манфред Вебер призова за създаване на европейска армия

Лидерът на ЕНП Манфред Вебер призова за създаване на европейска армия

„В момента пилеем милиарди средства на данъкоплатците поради неефективност при обществените поръчки и фрагментация на националните пазари за отбрана"

Над 4000 са вече жертвите на земетресенията във Венецуела

Над 4000 са вече жертвите на земетресенията във Венецуела

Ранените са 16 740, смята се, че изчезналите са десетки хиляди

Коментари (0)