Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков заявява, че категорично опровергава твърдението, че решението му за административно определяне на минималните осигурителни доходи /МОД/ за 2018 г. не е консултирано с национално представителните работодателски организации.
Позицията на министър Петков, изпратена и до медиите, е по повод на писмото на Асоциацията на организациите на българските работодатели, във връзка с административното увеличение на минималните осигурителни доходи за 2018 година.
Бисер Петков припомня, че Министерството на труда и социалната политика е спазило процедурата по договаряне на МОД като чрез насоките по договаряне социалните партньори са били информирани за основните параметри за бюджетната прогноза за 2018 г., където е включен прогнозният размер на минималната работна заплата /МРЗ/.
"Преговорите не се състояха поради отказа на работодателите да участват в тях. За да насърча социалния диалог, извън утвърдената процедура, лично в качеството ми на министър организирах три срещи на браншови организации на работодателите и на синдикатите, на които представители на работодателите отказаха да участват, с изключение на Българска браншова камара - Машиностроене", отбелязва още министърът.
Той припомня, че на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) на 28 септември тази година е информирал членовете за намерението да определя административно нарастване на МОД с 3.9 на сто (процентът е определен в съответствие с прогнозата за нарастване на БВП за 2018 г.). "Съгласно Кодекса за социално осигуряване в качеството ми на министър на труда и социалната политика съм длъжен да определя МОД, които са част от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО)", допълва още Бисер Петков.
Той отбелязва, че в изпълнение на това задължение е внесъл предложение, което да се обсъди на заседание на Надзорния съвет на НОИ. Бюджетът на ДОО, който е част от държавния бюджет, тепърва ще се обсъжда със социалните партньори в НСТС, след което ще бъде внесен в Министерския съвет, посочва още министърът на труда и социалната политика.
По отношение на минималната работна заплата Бисер Петков уточнява, че Министерството на труда и социалната политика все още не е стартирало съгласувателна процедура по подготовка на нормативен акт на МС за определяне на размера й за 2018 г.
По-рано днес работодателските организации поискаха незабавното оттегляне на Бисер Петков от поста му като социален министър, заради несъгласуваното според тях предложение за административно увеличение на минималните осигурителни прагове, както и за увеличение на минималната работна заплата на 510 лева от 2018 г.
България
Бисер Петков опровергава твърдение на работодателските организации, които поискаха днес незабавното му оттегляне
Бисер Петков
Според работодателите решението му за административно определяне на минималните осигурителни доходи за 2018 г. не е консултирано
Фактор Фактор
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност