Има мощни структури, които не искат решаването на въпроса с името на Македония и в двете страни. Структура не е точно в случая, защото не става въпрос само за партии, а за едни масови националистически нагласи. Това заяви проф. Ангел Димитров, бивш посланик на България в Скопие в "Здравей, България" на Нова телевизия.
В Гърция изобщо не искат да приемат името Македония и обратно, в Република Македония също с тази националистическа нагласа има хора, които въобще не искат да видят промяна на името. Сред тях е президентът на страната, който днес пристига тук. Сблъскват се два национализма-един стар и един млад, каза той. Да не говорим за външните интереси, които подхранват такива нагласи.
Договорът на Гърция с Македония е много по-добър от този, който ние имаме. Това каза президентът на Агенция и Радио "Фокус" Красимир Узунов, който също гостуваше в предаването във връзка с преговорите за името между Гърция и Македония, предава агенцията.
Той отбеляза, че според последния договор между двете държави, е постигнато споразумение за името Република Северна Македония. Узунов посочи, че договорът е 20 страници и не е пожелателен. "Нашата пожелателна декларация, започната 1999 г. и преработена през 2017 г. Тук има договор със защита на конкретни интереси и на конкретни работи. Много е интересен договорът. Гърция казва "намерихме 20-те ключа, 20-те страници, за отваряне на врата Македония", коментира той.
По думите му гръцката защита от иредентизъм е много по-добра от нашата, която е пожелателна. "Говори се, че статуята на конника-воин ще бъде с надпис, че това е наследство от елинистичното минало и ще бъде символ на дружбата между гръцкия и македонския народ. Говори се, че може би някои от античните паметници може би трябва да заминат за Солун", добави Узунов.
По думите му ние с един първичен ентусиазъм се съгласяваме с всяко предложение, което се даде - било Илинденска, било Северна, което за съжаление се дължи на липсата на експертиза.
"В тези 20 години ние нямаме мнение освен да пускаме ТИР-овете, които товареха бензин и нафта от рафинерията, минаваха през цяла България и отиваха на Гюешево, за да подпомогнат ембаргото", коментира Узунов.
"Снощи имаше коктейл "Молотов" върху парламента, излязоха 1500 души - футболните агитки на Вардар т.е. групите за натиск. за мен тенджерата по налягане тепърва започва да се подгрява. Не мога да кажа какъв ще бъде резултата, по-скоро песимистичен, отколкото оптимистичен в тези фанфари", каза още той. По думите му при положение, че 61 депутати, просто мнозинство, могат да сменят името на една държава, в случая става въпрос за един опасен прецедент. Това означава, че всяко просто мнозинство може да сменя по подходящ начин името на тази държава, както им хареса, добави Узунов.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"