28 Ноември, 2024

Бившият посланик в Гърция Стефан Стоянов: Децата в Атина учат, че българите са окупатори, а Византия ни "цивилизова"

Бившият посланик в Гърция Стефан Стоянов: Децата в Атина учат, че българите са окупатори, а Византия ни "цивилизова"

Стефан Стоянов, снимка: БГНЕС

„Системата на образование не е както в България. Няма толкова много учебници по история. За всеки клас има един учебник, който е одобрен от Министерството на образованието. Например, пише, че Гърция е окупирана от три държави – Италия, Германия и България. Споменава се за „тройна окупация“, която е наречена „нацистка“. Говори се за избиването на над 5016 жители в Драма и в селата около района. Казва се, че това е дело на нашия народ. ВМРО постоянно чества паметта на Андон Калчев, когото са провъзгласили за национален герой. Той има две присъди – доживотна и смъртна, която е изпълнена. Ние казваме, че е бил набеден, а в Гърция, че няма такова нещо. Аз не искам да казвам кой е крив и кой е прав, но има различия“. Това заяви Стефан Стоянов, бивш депутат от СДС и от VII Велико народно събрание в предаването „Свободна зона с Георги Коритаров“ по ТВ Европа. 

„В Гърция този човек е осъден на смърт на публичен процес. Става въпрос за жени, деца и възрастни хора. В нашата историография има различни версии. Според някои, той е набеден, а убийствата са по вина на италианците и на германците. Ние прилагаме двоен стандарт спрямо учебниците на Скопие и Атина. Ние искаме в Северна Македония да изглеждат по един начин, а никой не повдига въпроса за Гърция“, казва още бившият посланик в южната ни съседка. 

„През 1982 г. единствено акад. Николай Тодоров подема кампания, в която се намесва. В учебниците по история в Гърция пише, че Византия има политика да „цивилизова и да приобщи славяните към византийската цивилизация чрез Кирил и Методий“. Българският цар Борис е бил е тръгнал да преговаря с папата. В следствие се е наложило да се използва военна сила срещу страната ни. Тогава българският цар се е предал и в знак на покорство е приел християнството“, коментира Стефан Стоянов. 

„Гръцката държава учи, че Кирил и Методий са гърци. Имах личен опит. При мен дойде грък през 2003 г. ме попита – защо не учим българите, че са гърци? Най-хубавата църква в Солун се казва „Кирил и Методий“. Подходът към Гърция е правилен, докато към Скопие – не. Не е редно да се поставят въпроси на държавно ниво от подобен характер, защото видяхме как сме в пълна изолация в това отношение. Разстоянието между Скопие и София е 2 пъти по-малко от това с Белград, но пътуването до сръбската столица е два пъти по-кратко, защото има магистрали“, коментира Стефан Стоянов. 

„След Балканската война ние, сърбите и гърците, сме завзели определени територии, поради което сме придобили известно самочувствие. Тогава се развиват някои събития, които не са отразени в нашите учебници. Ако обаче прочетем спомени на живи участници в събитията и на министрите в правителството на Иван Гешов, ще видим съвсем различна картина от това, което някои хора днес опитват да представят. България не приема някои посланици със своите искания на Германия, Австро-Унгария, на Великобритания и на Франция. Искат се и някои отстъпки към Румъния. Ние буквално изгонваме всички посланици на Великите сили и не разговаряме с тях, както трябва и попадаме в пълна изолация, включително и от съседните страни. Турция ни моли да сключим мирен договор, но имаме само примирие заради надменното отношение. Тогава започва Междусъюжническата война. В Гръцките учебници пише, че сме претърпели поражения на всички бойни полета. Пише се още и за Ньойския договор, като се споменава, че България има повече претенции от Атина в територии, където живеят българи и славяни. Днес, ако отворите сайта на ЦРУ, ще прочетете, че в Албания има „македонско малцинство“. Има редица западноевропейски университети, в които се изучава „македонски език“. Външните министри на Словакия и на Чекия заявиха, че е вредно ветото на България за членството на Северна Македония в Европейския съюз. Ние сме в същата изолация, в която сме били и през 1913 г. Страхувам се, че през следващите месеци ще има мерки срещу страната ни от страна на ЕС“, каза още Стоянов. 

„След изборите, ако остане настоящият министър-председател, ще намерим маневра, защото така нещата със Скопие не могат да продължават. Трябва да се удари по-голям акцент към 21-ви век и с строителството на магистрала, както и на благосъстоянието на хората в България и Северна Македония. Нека да забравим малко въпросите по историческите теми, за да намерим компромис. С науката не можем да натрием носа на македонците“, коментира Стоянов.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."