9 Февруари, 2026

Бизнесът бие тревога: Има недостиг на квалифицирани работници, инвестициите се сриват

Бизнесът бие тревога: Има недостиг на квалифицирани работници, инвестициите се сриват

Радосвет Радев

С вдигането на максималния осигурителен доход се увеличават разходите на работодателите, което е неприемливо за тях, коментира Радосвет Радев

Дефицитът на работещи в българската икономика се изчислява между 120 000 и 150 000 души. За това е необходим внос на работници - от българската диаспора, филипинци или виетнамци. При всички случаи можем да бъдем успешни на пазари, на които възнагражденията са по-ниски отколкото в България. Това коментира в ефира на Би Ти Ви новият шеф на БСК Радосвет Радев.

По думите му страната ни е изправена пред срив на чуждите инвестиции. Радев се аргументира като даде няколко емблематични примера.

Турската "Аджибадем" напуска страната, "Метро" също преразглежда позициите си в България. Имаме едно "знаме", с което привличаме - това е плоският данък, както и образована и квалифицирана работна ръка и ниските възнаграждения. Това обаче вече не е вярно. Възнагражденията в България нарастват, и то значително. Работната ръка също не е толкова квалифицирана", обясни шефът на КБС.

"Ще се внедряват агенти на ДАНС в стопанските структури - тези които са предприемачи, ще спрат да назначават нови хора, защото ще мислят, че са агенти", предупреди още Радев.

По думите му правителството и синдикатите са направили "съглашение" да вдигнат максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лева. Платецът на това нещо отсъства от сбирката, посочи Радев.

"Така се увеличава разходът за работодателя - някой прави сметката на друго място, на вас ви я носят само, за да я платите", изтъкна той. Радосвет Радев съобщи, че Асоциацията на българските работодатели обмисля позиция по повод това решение.

Сподели:

Коментари (0)

Руският бюджет за 2026 се пропуква: януарският дефицит вече тревожи властите

Руският бюджет за 2026 се пропуква: януарският дефицит вече тревожи властите

Петролно-газовите приходи на Русия се сриват до петгодишно дъно, докато военните разходи и санкционният натиск задълбочават бюджетната дупка, което ще принуди Кремъл да търси "болезнени решения"

За първи път Путин призна, че руската икономика се забавя; реално тя се задушава

За първи път Путин призна, че руската икономика се забавя; реално тя се задушава

За да финансира „специалната си операция“, руският владетел трябваше да прибегне до немислимото за един популист: да ограбва собствения си народ, пише Форбс

И богатите се страхуват: какво тревожи милиардерите в несигурния свят

И богатите се страхуват: какво тревожи милиардерите в несигурния свят

Годишното проучване на UBS сред близо 90 милиардери очертава водещите глобални рискове – от мита и геополитически конфликти до инфлация, дълг и технологични сътресения