24 Ноември, 2024

Bloomberg: Ако САЩ се изтеглят от Нигер, ще победят терористите и Русия

Bloomberg: Ако САЩ се изтеглят от Нигер, ще победят терористите и Русия

Сега в Нигер властва хунтата, снимка: EPA/БГНЕС

Франция дълго време имаше водеща роля в Сахел

САЩ все още отказват да назоват пуча на военните в Нигер „преврат“ – защото по закон използването на тази квалификация би изисквало Съединените щати да прекратят военното си сътрудничество със стратегически разположената страна от африканския Сахел – разположен южно от Сахара регион, печално известен като плацдарм на джихадисти, руски наемници и други съмнителни формирования.

Хунтата свали демократично избрания президент Мохамед Базум, който сега е под домашен арест, пише Bloomberg, като напомня добрите отношения между Базум и американската дипломация. Но има и скрити съображения в поведението на американската администрация, отбелязва агенцията.

Франция, като бивша колониална държава в региона, дълго време играеше водеща роля сред западните страни в Сахел, а САЩ бяха на втори план. Изтеглянето на французите променя ситуацията, включително американската стратегия.

На първо място, въпреки геополитическата конфронтация между демокрациите и автокрациите Западът не е единен субект. Франция и САЩ са отделни субекти с различни интереси и средства. В Сахел има ненавист към Франция, докато на САЩ просто нямат доверие. Тоест не е нужно американците да се чувстват длъжни да последват примера на французите.

Руските наемници от "Вагнер" цинично ретранслират тази версия, прониквайки в региона и разчитайки на това, че африканците няма да забележат неоимпериалистическата агресивна война на Москва срещу Украйна. Ако говорим опростено, то геополитическият ефект от превратите в Сахел се изразява в това да бъдат прогонени французите и на тяхно място да дойдат руснаците, оставяйки терористите да празнуват хаоса.

На второ място, в съвременната въшна политика на САЩ и в международните отношения като цяло реализмът преобладава над идеализма. Администрацията на Байдън дойде със смелия си идеализъм, заявявяйки, че ще оглави свободния свят срещу тираните. Но след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. стана ясно, че тази политика е неработеща по отношение на страните от т. нар. Глобален юг, включително Африка. Като тема за разговор властта и редът постигат по-добър резултат.

Оттук идва и „план Б“ на Байдън, който представлява връщане към историческите средства на силовата политика. Това обръщане към реалната политика обяснява, например, защо Байдън разглежда предоставянето на гаранции за сигурност на Саудитска Арабия – автократична монархия. Целта е да не се допусне доминация на китайците и руснаците,  евреите да останат в страната и да има възможност за влияние върху иранците, саудитите и др.

Трябва да се признае, че в този вулкан от човешки страдания, какъвто е Сахел, въвеждането дори на минимален ред ще е сложна задача. В Нигер САЩ имат малко над 1000 воени и съвремена база за дронове. Остава само да се гадае дали тези сили ще могат да възпират местните структури на Ал Кайда и ИДИЛ, както и наемниците от „Вагнер“.

Но, може би си струва да се опита. И това засяга третия елемент от голямата американска стратегия, която е поставена на карта в Нигер, отбелязва Bloomberg. Това е отразено в дебатите във Вашингтон между глобалистите, които смятат, че САЩ трябва да останат доброжелателен хегемон на световната сцена, и неоизолационистите, които смятат, че Америка трябва да намали разходите. "Активаторите" ще останат в Нигер, "възпиращите“ ще си заминат.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства