28 Март, 2025

Bloomberg: Икономиката на Русия се разпада: Тръмп може да нанесе решаващ удар  

Bloomberg: Икономиката на Русия се разпада: Тръмп може да нанесе решаващ удар  

Русия е по-слаба, отколкото Путин би искал да вярва / скрийншот

Най-лошото, което могат да направят САЩ и Европа, е да започнат търговска война.

 

Кремъл е убеден и се опитва да убеди останалите, че всички „козове“ за победа в Украйна са в негови ръце. Москва разполага с повече жива сила и боеприпаси, по-голяма военна индустрия и предимство във времето, но това е само привидно.

Анализаторът на Bloomberg Марк Чемпиън отбелязва, че ако Владимир Путин наистина разполага с време за преговори, той може да търгува от позиция на сила, знаейки, че Украйна в крайна сметка ще отстъпи пред неговите изисквания.

Реалността обаче е, че Русия е по-слаба, отколкото Путин би искал да вярва, и именно бившият президент на САЩ Доналд Тръмп може да натисне при преговорите. Причината е, че някои от „козовете“ на Кремъл или зависят от избора на Запада, или са оспорвани от Украйна, или са просто илюзия.

Икономическият блъф на Русия
Заплахите на Путин за ядрен удар принадлежат към последната категория – те са добър пример за това колко ефективен може да бъде блъфът, когато другите вярват в него. В тази категория вече попада и руската икономика.

Издръжливостта на Русия пред безпрецедентните западни санкции и конфискацията на активи беше изненадваща. Вместо да рухне, икономиката отбеляза растеж – не само благодарение на заобикалянето на санкциите, но и чрез действията на централната банка, както и мащабните официални и неофициални държавни стимули за военните разходи.

Дори сега няма признаци на непосредствена икономическа криза, но настъпи рязък обрат към най-лошия сценарий, което създава възможности за допълнителен натиск. Този шанс трябва да бъде използван – не като алтернатива на мирното споразумение, а за да го направи възможно.

Фалшивият икономически растеж

Според доклад, публикуван на 23 януари от Центъра за макроикономически анализ и краткосрочно прогнозиране (ЦМАКП), въпреки високите общи показатели на растеж, частта от руската икономика, която не е свързана с отбраната, изпада в стагнация от средата на 2023 г. Инвестициите и потреблението на домакинствата са спрели да растат, тъй като централната банка повиши основния лихвен процент до 21%, за да ограничи инфлацията.

Засега това е приемливо за икономика във военно време. Опасността се крие в огромните кредити, налети във военната индустрия, като по-голямата част от тях са с плаващи лихвени проценти. Според доклада кредитната криза е започнала още през ноември-декември, а банките се опитват да я прикрият чрез тайни преструктурирания на лошите дългове.

Рискът от кредитен срив

Бившият американски банкер Крейг Кенеди смята, че ситуацията е още по-тежка. Той посочва, че от 2022 г. корпоративният дълг на Русия е нараснал с 36,6 трилиона рубли – увеличение от над 70%. Значителна част от този дълг е резултат от преференциални кредити, отпускани на военни подизпълнители. Тази ситуация подкопава механизмите, на които централната банка разчита за овладяване на инфлацията.

Въпросът не е дали икономиката на Русия ще се срине утре, казва Кенеди, а че колкото по-дълго страната разчита на държавни, извънбюджетни кредити за финансиране на войната, толкова по-голям е рискът от неконтролируем кредитен срив. Това означава, че Путин няма толкова време за войната срещу Украйна, колкото му се иска.

Как Западът може да засили натиска

Най-лошото, което могат да направят САЩ и Европа, е да засилят позициите на Путин преди преговорите, като започнат търговска война, която ще разедини и отслаби Запада. Намаляването на помощта за Украйна или отслабването на икономическия натиск върху Русия в замяна на временно прекратяване на огъня (което Путин няма намерение да спазва) също би било стратегическа грешка.

Последни новини за руската икономика

Министърът на външните работи на Финландия Елина Валтонен заяви, че руската икономика започва да се пропуква. Тя призова Запада да засили санкциите срещу Москва, за да даде на Украйна по-добра позиция за постигане на мирно споразумение.

В същото време The Telegraph съобщи, че разходите за заеми и лихвените проценти в Русия са достигнали критично болезнени нива, което оказва все по-голям натиск върху икономиката.

Превод: faktor.bg

 

 

 

 

Сподели:
Канадският премиер: Ерата на тясната ни свързаност със САЩ приключи

Канадският премиер: Ерата на тясната ни свързаност със САЩ приключи

Изказването му дойде само ден след като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви високи мита за автомобилния внос в САЩ

Френската прокуратура поиска 7 години затвор за бившия президент Саркози

Френската прокуратура поиска 7 години затвор за бившия президент Саркози

Бившият президент, чиято съпруга освободи българските медицински сестри от либийския затвор, е обвинен в незаконно приемане на финансови средства за предизборната си кампания от тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи

Заден ход: Тръмп оттегли кандидатурата на Стефаник за посланик на САЩ в ООН

Заден ход: Тръмп оттегли кандидатурата на Стефаник за посланик на САЩ в ООН

Американският президент се опасява от крехко мнозинство на републиканците в Конгреса, ако Елис Стефаник се откаже от мястото си