Тази година в един и същи ден (25 декември) християни и евреи посрещат едни от най-светлите си празници – Коледа и Ханука.
Съвпадението на двата празника е уникално и изключително рядко, поради това, че еврейският календар не е в съответствие с Грегорианския календар, поради което началото на Ханука всяка година се пада на различна дата през месец декември. Той е известен като още като “празника на светлината”, като тази година съвпада с големия християнски празник Рождество Христово.
Ханука се отбелязва на 25 ден от месец Кислев по еврейския календар. През 2024 година празникът се пада от залез слънце на 25 декември 2024 година до нощта на 2 януари 2025 година.
Как се празнува?
Като всеки друг празник, Ханука има своите традиции и обичаи. Едни от по-известните и често практикувани са запалване на ханукия; въртене на четиристранен пумпал и ядене на пържена храна.
Ханукия представлява свещник с девет свещи, като деветата се намира в центъра и е от нея се палят останалите свещи.
Чрез запалването на свещите на ханукията, евреите почитат чудото на маслото от Ханука. Всяка вечер се пали нова свещ в продължение на осем нощи.
А защо осем?
Историята разказва,че когато евреите влезли в храма си , за да запалят свещи, те имали свещено масло достатъчно само за един ден горене. Все пак се случило чудо – огънят продължил да гори цели осем дни. Точно толкова били необходими на евреите да си направят още свещено масло.
Един от най-известните символи на Ханука е именно играта с пумпала (севивон). Той представлява четиристранен връх, като на всяка от страните има изписана буква на иврит: Нун (נ); Гимел (ג); Хей (ה); Шин (ש). Пумпалът се завърта и в зависимост, коя буква се падне се събират определен брой точки.
Тъй като Ханука празнува чудото на маслото, традиционно е по време на празника да се ядат пържени храни като картофени палачинки, понички с желе и д-р.
От 1900 г. празниците Ханука и Коледа досега са съвпадали по време само четири пъти.
Последният път, когато Коледа и първият ден на Ханука са били в един ден е през 2005 г., а преди това през 1959 и 1921 година.
Коледа и първият ден на Ханука ще съвпаднат по време отново през 2035 г., а след това през 2054 година.
В САЩ и много държави в Европа, когато двата празника съвпадат, хората – евреи и християни, се поздравяват с “Честита Коледоха” („Christmukkah“).
Още от Вяра и демони
В деня на бащата църквата чества и Събор на пресвета Богородица
Според знаците на деня се гадае какво ще бъде времето не само в близко бъдеще, но и за следващата година
На Рождество коледари благославят за здраве и берекет
Коледуването има характера на посвещение на младите момчета, което по време съвпада с новото раждане на Вселената
Тиха нощ! Свята нощ! Бог се роди!
БЛАГОСЛОВЕНО РОЖДЕСТВО!