Един е съставът на Апелативния съд в София, който променя мярката на кокаиновия крал и осъжда Росен Ангелов, но не го връща в ареста. В двата случая прокуратурата също пропуска да поиска опасните бандити да бъдат вкарани зад решетките до окончателната присъда. Това пише в разследване на"24 часа", след като стана ясно, че Евелин Банев - Брендо е задържан в Украйна.
Освен това Брендо личне е помолил Софийския градски съд да приеме за изпълнение наказанията му от Италия и Румъния, които да излежи у нас заедно с присъдата от България. Магистратите му отказаха, защото е задържан на територията на страна извън Европейския съюз. Дали и къде Украйна ще изпрати Брендо - в Италия, Румъния или България , е казус, който е не по-малко сложен от този защо и как успя да избяга.
На 6 септември Брендо беше арестуван в Киев след 5 г. издирване с червена бюлетина в Интерпол. За последно кокаиновият крал е бил задържан под стража през 2014 г. На 17 март същата година е освободен от ареста, където чака решението по делото срещу него на втора инстанция. На тази дата състав на Апелативния съд в София в състав
Иво Вапцаров, Стефан Илиев и Калинка Георгиева го пуска под домашен арест.
Делото срещу него за пране на пари още е висящо на втората инстанция, като преди това първата - Софийският градски съд, го е наказала със 7 г. лишаване от свобода. По делото Брендо е подсъдим заедно с брат си Симо Карайчев (двамата са от различни бащи), бившата си съпруга Моника и сестра ѝ Десислава, вдовицата на партньора му Константин Дишлиев, разстрелян в София през 2015 г. Според обвинението те са изпрали над 21 млн. лева от трафик на наркотици, като са превеждали пари от различни сметки в чужбина към българската фирма “Прайвът файнънс юниън”.
Веднага след решението на Апелативния съд за промяна на мярката му Брендо е откаран в къщата си на ул. “Пушкин” в София с линейка, съпровождана от полицейски автомобили. В следващите 4 месеца Банев е вкъщи без право да напуска адреса си. По това време още не бяха въведени електронните гривни за наблюдение на домашните арестанти.
На 11 юли същата година съставът на Апелативния съд в София, който гледа делото, излиза с решение - отменя присъдите на всички подсъдими и ги оправдава за прането на пари от наркотрафик. Иво Вапцаров и Стефан Илиев са категорични, а третият член на състава - Калинка Георгиева, подписва с особено мнение, което означава, че не е била съгласна. С новото решение за оправдаването му мярката на Евелин Банев е променена от домашен арест на най-леката - “подписка”. Има и забрана да напуска страната, която ще се окаже само на хартия в следващите години.
Председателят на този състав Иво Вапцаров почина през 2018 г. след дълго боледуване, а Стефан Илиев и Калинка Георгиева още правораздават в Апелативния съд в София.
Имената на същите съдии нашумяха по друг фрапиращ случай с беглец от правосъдието в началото на 2018 г. Тогава 6-членно семейство беше разстреляно в Нови Искър. Убиецът Росен Ангелов беше намерен с куршум в главата. Оказа се, че е бил издирван от 8 г., за да лежи в затвора заради блудство с малолетно момиче. Делото срещу него започва през 2008 г. в Софийския окръжен съд с председател на състава Калинка Георгиева. Тогава Ангелов е с мярка “подписка” и не се явява на едно от заседанията. Прокурорът Даниела Врачева (сега съдия в Апелативния специализиран наказателен съд - бел. авт.) настоява Ангелов да бъде върнат в ареста за постоянно, но Георгиева отказва и само го глобява. По-късно го осъжда на 8 г. затвор, но не променя мярката. След това апелативният съд в София с председател Иво Вапцаров потвърждава наказанието, но отново не изменя подписката в по-тежка мярка. Също като в случая с Брендо прокуратурата не е поискала да бъде издирен тогава и да бъде вкаран в ареста. Положението остава, докато ВКС го осъди окончателно, а след това Ангелов е обявен за издирване, което продължава до шесторното убийство и последвалото самоубийство. За разлика от милионера Брендо, който се оказа в чужбина, Росен Ангелов е живял спокойно в село до София през всичките години на издирване и дори е работил в столицата.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес