Британската валута се срина след като правителството в Лондон втвърди курса към Brexit. Към момента по курса на БНБ - един паунд се разменя за 2.13 лв. Според търговците – това ще улесни достъпа на българските потребители до качествени стоки на ниски цени – внос от Острова. Сред най-търсените остават детски храни и памперси, черна и бяла техника, дрехи и автомобили с десен волан, показа проверка на Нова телевизия.
Сред стоките в топ 3 на износа от Острова към България за последната година влизат: автомобили, медикаменти и етилов алкохол.
Още преди паундът да тръгне надолу, за Ралица Данчова стоките от Острова са предпочитани при пазаруването. Купува предимно дрехи, детски стоки и храни - внос от Великобритания.
„Съотношението цена-качество е много по-добро от това, което се предлага на българския пазар. Например 3 чифта детски панталонки ми струват колкото в България бих дала за един или максимум два чифта”, казва Ралица Данчова.
Най-изгодно излизат покупките на детски стоки – адаптирано мляко, памперси и дрешки, показват сметките на Ралица.
„Едно клинче, например, ми излиза 8 лв. за бройка, докато тук в масовите вериги – ми излиза минимум 15 лв. Почти двойно, даже някой път и тройно. 7 бодита ми бяха за 21 лв., а тук 2 ми излизат за 15 лв. – дори на промоция. Когато беше по-малък - адаптираните млека съм ги купувала за 20 лв. – тук са около 32 лв. за кутия”, казва още тя.
Предложения за детски пелени и адаптирано мляко, внос от Англия, откриваме и в десетки обяви в групите за пазаруване в социалните мрежи, както и в платформите за безплатни обяви. А цените често са с 30 % по-ниски от тези в родните магазини, показва бързо сравняване на офертите.
Валутата на Острова се срина, след като правителството в Лондон втвърди курса към Brexit
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг