Европейската комисия направи днес следваща стъпка в защита на независимостта на Върховния съд на Полша, предаде пресслужбата на институцията.
Комисията реши да изпрати на страната мотивирано становище за полския закон, с който се понижава пенсионната възраст на съдиите във Върховния съд от 70 на 65 години. Това създава риск от принудително пенсиониране на 27 от 72 заседаващи съдии. Мярката се прилага и за първия председател на Върховния съд Малгожата Герсдорф, чийто 6-годишен мандат, установен в конституцията на Полша, се прекратява преждевременно.
Според закона на настоящите съдии, засегнати от понижаването на пенсионната възраст, се дава възможност да поискат удължаване на мандата си от президента. Той може да разреши удължаване с три години на мандата, който може да бъде подновен веднъж. Няма определени критерии за вземане на решение от президента, а също така няма и възможност за съдебен контрол, ако искането бъде отхвърлено.
Според Европейската комисия въвеждането на консултация с Националния съдебен съвет (НСС) не представлява ефективна защита, както твърдят полските органи. Становището на НСС не е обвързващо и се основава на неясни критерии. Освен това след реформата от 8 декември 2017 г. настоящите членове на НСС са съдии, назначени от полския парламент, в нарушение на европейските стандарти за независимост на съдебната власт.
Комисията е направила задълбочен анализ на отговора на полските органи на официалното й уведомително писмо, изпратено на 2 юли 2017 г. във връзка със спорния закон. Отговорът на полските власти обаче не е успокоил опасенията на Брюксел от правно естество.
Еврокомисията остава на мнение, че полският закон за Върховния съд е несъвместим с правото на ЕС, тъй като подкопава принципа на независимост на съдебната власт, включително несменяемостта на съдиите, като по този начин Полша не изпълнява задълженията си по Договора за ЕС във връзка с член 47 от Хартата на основните права на съюза.
По тази причина комисията премина към следващия етап на производството за установяване на нарушение. Полските органи разполагат с един месец, за да предприемат необходимите мерки в отговор на мотивираното становище. Ако те не предприемат подходящи мерки, комисията може да реши да отнесе случая до Съда на ЕС.
В края на юли хиляди поляци се включиха в протести, след като президентът Анджей Дуда подписа промените в законодателството. Миналия месец 22 върховни съдии бяха принудени да се пенсионират предсрочно, но председателят на Върховния съд Малгожата Герсдорф отказа да го направи, като изтъкна, че по конституция мандатът изтича през 2020 г.
Още от Свят
Министрите от Г-7 обсъдиха усилията за прекратяване на огъня в Близкия изток
Ще обсъдят и издадените от Международния наказателен съд (МНС) заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху
Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."
Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност
Няма данни за пострадали българи