„Конституционният съд обясни на главния прокурор очевидното - държавният глава не може да бъде проверяван, разследван, обвиняван или подслушван по време на мандата си. Единствената трудност пред конституционните ни съдии сигурно е била как да отговорят разумно на безумен въпрос“.
Това коментира на страницата си във Фейсбук депутатът от БСП Крум Зарков.
Според социалиста целта на питането на обвинител №1 до КС, както и на и публикуването на записи с президента не е била изясняване на правен въпрос, а дискредитиране на президента Румен Радев. Зарков обаче е на мнение, че на практика Иван Гешев е компрометирал не държавния глава, а себе си като професионалист и главен прокурор и затова не би трябвало да се учудва, че му искат оставката.
Червеният депутат припомня и своя пост от 28 януари, когато възникна казусът след питане, отправено от главния прокурор Иван Гешев до Конституционния съд.
„Има една единствена неяснота около чл. 103 от Конституцията и тя е - какво точно е неясно?
Според алинея 4 срещу президента "не може да бъде възбудено наказателно преследване". Конституционният съд е тълкувал това понятие още през 1992 година.
От своя страна алинеи 1-3 подробно уреждат процедурата по импийчмънт, според която обвинители на президента могат да са единствено народни представители - т.е. прокуратурата няма никакво отношение.
И изобщо - съвсем ясна е целта на чл. 103 - да гарантира независимост на президента на републиката“, пише в поста си Крум Зарков.
"Необходима е оставка, ясен дебат и точни решения по пълномощията, избора и контрола над действията на главния прокурор“, смята още зам.-председателят на ПГ на БСП.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес