24 Ноември, 2024

Буяр Османи ни поучава: България да се откаже от концепцията "две държави - един народ"

Буяр Османи ни поучава: България да се откаже от концепцията "две държави - един народ"

Бояр Османи

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи потвърди, че се договаря протокол с българското държавно ръководство, в който ще бъдат хармонизирани решенията на спорните въпроси, с изключение на езика и позицията на пътната карта, които според него са решени от председателството на ЕС, цитира думите му скопския вестник ”Независен”.

Протоколът, който трябва да бъде резултат от българо-македонска междуправителствена сесия през ноември, трябва да съдържа хармонизирани позиции относно краткото и дълго име на страната, речта на омразата, реабилитацията на жертвите на комунизма, работата на Историческата комисия и ненамеса във вътрешните работи на България.

Османи каза, че искането българите да бъдат включени в Конституцията като отделна етническа общност е приемливо за македонската страна, защото това наистина означава отдалечаване на София от позицията на „един народ - две държави“, но с ясно послание, че ще бъде направено, когато Македония предстои да стане член на ЕС и когато поради това конституцията на страната ще бъде променена.

„Имаме постоянни контакти между двете министерства. На последната среща имаше напредък, който създаде надежда за пробив до края на годината“, каза Османи и добави, че ще се работи за подобряване на напредъка.

Той заяви, че не е разочарован от резултата от срещата на високо равнище ЕС-Западни Балкани, като оцени, че дипломатическият успех не е спринт на 100 метра, а маратон.

„Не искам да оправдавам мудността на ЕС при разширяването към Западните Балкани, но ще Ви напомня, че Испания влезе в Съюза с 11 години по-късно поради неколкократно вето от Франция, както и от Великобритания. Целта е толкова голяма, че нашият ангажимент и търпение се изплащат“, каза Османи.

Той обаче отбеляза, че това не е процес, който зависи от страната му, че се движат „на ръба на доверието в ЕС“ и че доверието е важно както за Скопие, така и за Брюксел, защото създава енергия за промяна.

"Според това, което видях в сряда, единствената пречка за започване на преговори е България", каза Османи и добави, че “те не могат да ни блокират толкова, колкото можем ние да бъдем упорити в търсенето на решения”.

Като цяло той обяви, че каквото и да е уговорено с протокола, то ще бъде валидно само, ако София даде зелена светлина за преговорите на Македония с ЕС.

„Нашите позиции са ясни. "Те са потвърдени от правителството и парламента и ние работим в тази област, но има начин да намерим и творческо решение в това", каза Османи.

На въпрос защо РС Македония не търси реципрочност за нашето малцинство в България, Османи отговори, че българската конституция не позволява организирането (на малцинства -бел.ред.) на политическа основа за разлика от македонската, въпреки факта, че със Споразумението от 2017 г. страната му е поела ангажимент да не се намесва във вътрешните работи на България.

Той не се съгласи, че 30 -те милиарда, обявени от ЕС за финансиране на проекти, са утешителна награда за членството, като изчислява, че без финансова помощ трансформацията на стрната му ще бъде само блъф на ЕС. За РСМ също, каза Османи, е по-важно процесът на разширяване да предизвиква доверие, отколкото да му се даде краен срок за присъединяване, който след това да се окаже нереалистичен, нещо, което ЕС последно направи през 2018 г. Той също така отбеляза, че първото изречение от рамката за преговори със РС Македония ясно заявява, че този процес не означава автоматично членство, въпреки че целта е да се достигне до него.

„Ние сме наясно, че може да влезем в друг променен Европейски съюз с различни правила“, каза той и подчерта, че се фокусира върху процеса, а не върху края, защото това трябва да направи РСМ европейска държава.

(Източник "Фокус")

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков