Непрестанното поскъпване на златото зашемети пазарите, като счупи ценовите рекорди и нарасна с близо 10 % от началото на годината - темп на растеж, който не е наблюдаван от 1980 г. насам за същия период от време. Това накара инвеститорите да се запитат дали това "рали" на цените е сигнал за началото на нова златна ера.
На 5 февруари при търговията в Европа златото се покачи над 2870 щатски долара за тройунция, продължавайки впечатляващия си подем, тъй като инвеститорите - особено централните банки - се насочиха към кюлчетата на фона на нарастващата икономическа несигурност.
Макар че златото обикновено се възползва от по-слабия щатски долар, намаляващата доходност на държавните ценни книжа или очакванията за намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв, този път нарастването на цената на жълтия метал изглежда се подхранва от по-дълбоки структурни сили.
Отавио Коста, макростратег в Crescat Capital, заяви, че „светът преживява урок по история за значението на златото в реално време“.
Според Коста няколко макроикономически сили тласкат златото нагоре, изтъквайки комбинация от фактори, напомнящи за минали икономически кризи.
Равнището на държавния дълг на САЩ е достигнало исторически връх, напомняйки дълговия проблем от 40-те години на ХХ в., докато инфлационният натиск се засилва по начин, който наподобява предизвикателствата от 70-те години на ХХ в.
Същевременно екстремните оценки на активите на капиталовите пазари навяват спомени за финансовите ексцесии от 20-те и 90-те години на ХХ век.
С увеличаването на фискалния дефицит на САЩ и навлизането на икономиките от Г-7 в период на съживяване на производството и деглобализация златото все повече се смята за средство за предпазване от финансова нестабилност, предадоха от БГНЕС.
Още от Бизнес
Бюджет 2025 - силен ляв завой на управляващите, сякаш БСП на Виденов е на власт
Има и добра новина - макар и лош бюджет (с много възможности за злоупотреби), той отговаря (поне първоначално) на условията за влизане в еврозоната
В Гръция се опасяват, че в договора с България да ползват водите на Арда, ние ще поставим нови изисквания
От „Нова левица“ са притеснени от неблагоприятно развитие на преговорите на страната по междудържавното споразумение между Гърция и България за ползване на водите на реката от Гърция
ББР и ЕСО с ключова програма за оптимизиране на разходите за ток на публични потребители
Двете институции, работодателите и сдружението на общините подписаха Меморандум за сътрудничество