Българската държава блокира продажбата на българските активи на ЧЕЗ за втори път, въпреки факта, че "Еврохолд" е уважаван международен инвеститор и все още не е активен в енергийния сектор.
Завършването на продажбата на български активи в такава непредсказуема среда е голямо предизвикателство.
Това гласи първата реакция от ръководството на компанията майка на ЕРП-то в Чехия. Позицията е по повод вчерашното решение на КЗК да забрани придобиването на активите на ЧЕЗ в България от "Еврохолд".
ЧЕЗ е готова да използва всички законни средства за защита и прилагане на правата си, предупреждават от централата.
"Ще планираме следващите си стъпки, когато се запознаем напълно с обосновката на решението на Българското антимонополно ведомство. Ще разгледаме възможността да използваме правни средства срещу решението на антитръстовия орган или да подадем иск в международен инвестиционен арбитраж.
През целия процес на продажба ЧЕЗ продължи да управлява правилно своите компании, инвестира в развитието на българската дистрибуторска мрежа и провежда дейности за подкрепа на местните общности в рамките на корпоративната социална отговорност. Нищо от това няма да бъде засегнато от решението на антитръстовия орган", казват още от централата на ЧЕЗ в Чехия.
Припомняме, че вчера Комисията за защита на конкуренцията не разреши на "Еврохолд" да купи българските активи на ЧЕЗ, стана ясно от решение на антимонополната комисия.
Преди това комисията отказа и на „Инерком“ да придобие същите активи.
В решението е записано, че има доказателства, постъпили в хода на проучването, според които сделката ще породи конгломератни ефекти на застрахователния пазар и на електроенергийния сектор.
Планираната сделка ще доведе до съществено увеличаване пазарната мощ на концентриращите се предприятия, които ще имат възможност да действат в значителна степен независимо от своите конкуренти, се казва в мотивите на КЗК.
Завършването на продажбата на български активи в такава непредсказуема среда е голямо предизвикателство, заявяват от компанията
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни