27 Ноември, 2024

Аутизъм мори българските деца

Аутизъм  мори българските деца

Все повече българчета се разболяват от аутизъм, стана ясно на специална дискусия в парламента, посветена на децата аутисти у нас. Макар да липсва точна статистика за броя на заболелите, се смята, че те са около 16 000.

Очаква се броят на новооткритите случаи да се увеличава поради факта, че навсякъде по света се обръща все по-голямо внимание на проблема поради значимата икономическа и социална тежест, която той носи след себе си.

Прогнозите са още в най-близко бъдеще броят на новодиагностицираните случаи на деца с аутизъм да надхвърли общия брой на новодиагностицираните деца с диабет, рак и СПИН.

Това налага сериозно да се помисли за създаването и у нас на регистър на аутистичните деца с точни данни за вида на разстройството им, медицинските, психологичните и психосоциалните интеревенции, от които те се нуждаят, както и от индивидуалните им образователни потребности, подчертаха участниците в дискусията.

България се нуждае от центрове за ранна диагностика на разстройствата от аутистичния спектър. Такава мрежа от структури трябва да разполага също така с възможности за провеждане на ранна интервенция в семействата, в които се открие дете с разстройство в развитието или в риск от развитие на увреждане, смятат специалистите.

Изоставането ни в скрининга на аутизма също е сериозно, а личните лекари и педиатрите трябва да бъдат максимално улеснени и стимулирани да прилагат специфичните диагностични тестове, с които се работи по цял свят.

По време на дискусията председателят на Парламентарната комисия по здравеопазване д-р Нигяр Джафер потвърди, че вече се правят първи стъпки за промени в законодателството, които да улеснят достъпът до образование на малчуганите с този проблем, тъй като те изискват по-различен социален и психологически подход.

По думите й немалко от тези деца отпадат от училище, тъй като не могат да се поемат техните образователни потребности.

На срещата бе представен опитът на първия създаден у нас Ресурсен и обучителен център за рехабилитация и социална интеграция на деца със специални нужди „Карин Дом” във Варна и на Фондация „Карин Дом”.

Изпълнителният директор на фондацията Марияна Николова подчерта предимствата на един от подходите, който прилагат – ранна интервенция по домовете и постоянна подкрепяща работа със семействата на деца от 0 до 4 години.

Да се излезе от строгите рамки на консултациите на място в центровете и да се влезе активно в общността е един от начините да се постигне много по-добър резултат, а този подход е високо оценен от родителите и близките на децата, добавят психолози на „Карин дом”.

Преди дискусията в кулоарите на парламента беше открита изложба от творби на деца със специални образователни потребности.

Експозицията „Подай ръка на дете с аутизъм” е под патронажа на Комисията по здравеопазването и се организира по инициатива на Пациентски организации „Заедно с теб“, Асоциация за репродуктивно здраве, бременност и грижи за децата „Усмихни се“ и Карин дом – Център за деца със специални нужди, обучителен и ресурсен център – Варна.

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).