Непрекъснато намаляват публичните средства в здравеопазването, почти половината от парите, давани за здраве, хората вадят от джоба си , обясни тенденциите проф. Петко Салчев, цитиран от БНР и допълва, че за пръв път се прави икономически анализ на системата на здравеопазването.
Основният извод е, че моделът е твърде еклектичен. Има нерационални и неефективно разходвани средства и държавата постепенно се отдръпва. Увеличават се плащанията от страна на гражданите, достигат до 50 процента. Проблем е и нерационалното ползване на лекарствата.
Изводът от данните е, че ще имаме все по застаряващо население и все по-неравномерно разпределение на средствата, натискът върху системата ще продължава и недоволството ще се увеличава.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция