Налице са първите положителни резултати от използването на имунотерапия при рак на маточната шийка.Това сочи пилотно проучване на Националния институт за рака на САЩ. То бе представено в рамките на конференцията на Американското дружество по клинична онкология в Чикаго.
Учените подложили на терапия девет онкоболни жени, при две от които след имунотерапията раковите клетки били напълно изчезнали.
При едната от тях – 35-годишната Ариса Уолъс, злокачествените образувания не са се повлиявали дори и от най-агресивната химиотерапия и лекарите са й прогнозирали най-много още една година живот.
Изследователите отбелязват постижение при разработването на методи за засилване на естествената способност на организма да се бори с рака. Най-голям успех досега е постигнат срещу рак на кожата и някои видове левкемия.
Използването на имунотерапия в борбата срещу рака бе обявено за най-значимото научно постижение на 2013 г.
Изследването на коварната болест претърпя съществен обрат през миналата година, след като въпросният подход към онкологичните заболявания, разработван от десетилетия, най-после разкри терапевтичния си потенциал.
Лечението „впряга“ имунната система в борбата срещу туморите и по-специално имунните Т-клетките.
До голяма степен напредъкът в имунотерапията на рака се дължи на откритие от края на 80-те години на миналия век на френски изследователи. Те идентифицират рецептор на повърхността на Т-клетките, който им пречи да атакуват туморите с цялата си мощ. Експерименти с мишки показаха, че чрез неутрализирането на рецептора тези ключови имунни клетки свиват значително раковите формации.
През 2006 г. японски изследователи идентифицираха нов рецептор, възпрепятстващ противораковото действие на имунните клетки. Първите клинични изпитания с пациенти дадоха обещаващи резултати.
През 2011 г. генното модифициране на Т-клетките с цел да бъдат програмирани да разрушават туморите предизвика още по-голям ентусиазъм в медицинската общност и стана обект на редица клинични изпитания.
Свидетелство за съществения потенциал на имунотерапията са солидните инвестиции на многобройни фармацевтични лаборатории в новия подход за борба с рака, пренебрегван с години.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете