Нов тип генни мутации, които могат да причинят шизофрения, са идентифицирали учени от Колумбия, съобщава сп. Neuron.
Оказва се, че мутации в ДНК-то присъстват в най-малко от половината от случаите на шизофрения, при които няма фамилна история на заболяването.
Тъй като ДНК на един човек не е перфектно копие на генетичния код на своите родители, има мутации, които са се образували в яйцеклетките и сперматозоидите.
Екипът от Колумбия е анализирал генетичния код на 225 души, някои от които със и без шизофрения. Учените открили мутации в 40 гена, свързани с шизофренията.
Пряка връзка със случаите на психичното отклонение имал генът SETD1A, който играе роля в модификацията на хроматин - важен клетъчен процес, който намалява размера на ДНК , така че могат да се поберат в клетка и регулиране на генната експресия.
Шизофренията е хронично психично заболяване, свързано с нарушение на социалната адаптация и работоспособността на човека. Най-често се развива в млада възраст.
Болестта причинява множество неблагоразположения като халюцинации, неадекватност, патологични мисловни процеси и други.
Най-разпространена е вяло протичащата шизофрения. Тя възниква в юношеска възраст и спада към формата на непрекъснатата шизофрения. Най-често започва с раздразнителност и необщителност - човек се затваря в себе си.
Той престава да говори свързано, не може да акцентира и отдели основното в един разговор. Понякога вяло протичащата шизофрения се характеризира с появяване на фобии и натрапчиви идеи.
Макар и до ден днешен причината за появата на шизофренията да остава неизвестна на медицината, все по-усилено се твърди, че тя е генетично обусловена, но не пряко наследствена. Едва 10% от хората с шизофрения имат родител със същото заболяване.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).