Илеус е тежко заболяване на храносмилателната система и представлява остра чревна непроходимост. Ето какви са симптомите, причините и лечението на заболяването.
Симптоми на заболяването
При илеус на тънките черва болката е коликообразна от лека до нетърпимо силна (състояние, познато като илеусен писък). Характерни са още гадене, повръщане, метеоризъм и газове.
При илеус на дебелото черво един от първите симптоми е подуване на корема, болката е тъпа, обхващаща целия корем, появяват се гадене и повръщане, наблюдава се и спиране отделянето на газове и изпражнения, поради което чревната непроходимост често бива бъркана със запек.
Често чревната непроходимост е съпътствана и от перитонит, бактериална инфекция, загуба на течности и т.н.
Какви са причините за чревната непроходимост?
Заболяването може да бъде резултат от запушване, срастване, усукване на червата, инвагинация (навлизане на черво в черво), образуване на възли, наличие на глисти, хернии, тумори, жлъчни камъни и други чужди тела, вродени дефекти при развитието на храносмилателната система, мускулна атрофия на червата, външно притискане на коремната област (при удар и друг вид физическа травма) или вътрешно притискане на червата от заболели органи, прекомерно физическо натоварване, оперативна намеса в коремната област и последвали сраствания, задържане на урина.
Нездравословното хранене и консумирането на твърде тежки и твърди храни, както и спазването на диети и гладуването също могат да стоят в основата на появата на илеус.
Лечение на илеус
Необходимо е рентгеново изследване с бариева каша, за да се провери проходимостта на червата. След поставяне на диагноза илеус лечението на чревната непроходимост се изразява в тежка и продължителна хирургическа интервенция, след която е необходимо да се спазва специален хранителен режим.
(rozali.com)
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).