Използвана е кожа от безплодни мъже за създаване на сперматозоиди. Това съобщава сп. Cell като уточнява, че това се случва за пръв път в историята ни.
За тази цел от стволови клетки са отгледани кожни клетки, посочва изданието и припомня, че стволовите клетки могат да се превърнат във всеки друг вид клетки - от кръвни до костни и от нервни до кожни.
Британските учени, провели експеримента, считат, че откритието ще помогне на хиляди бездетни семейства, след като на безплодните мъже се отгледа в лабораторни условия тяхна собствена и продуктивна сперма.
Това е лъч светлина, който опровергава отколешното схващане, че стерилитетът е нелечим.
В експериментите на учени от Университета в Станфорд участвали трима мъже с репродуктивни проблеми. Когато техните тъканни проби са били имплантирани в тестисите на мишки, клетките са били успешно генерирани и годни за размножаване.
Безплодието засяга повече от 10 на сто от двойките в света, а в близо 1/3 от случаите трудното зачеване се отнася до репродуктивни проблеми при мъжа. Обикновено те са генетично обусловени.
Най-често срещаният дефект се отнася до липсата на Y-хромозоми, което е свързано с производството на твърде малко или никакви сперматозоиди.
Миналата година екип от учени от Киото успя да създаде живи яйцеклетки чрез същия похват. Те са използвали стволови клетки от два източника – събрани от ембрион и от подобни на кожни клетки, които са били препрограмирани да се превърнат в стволови клетки.
Първата стъпка е била да се превърнат стволовите клетки в ранна фаза на яйцеклетки.
"Реконструиран яйчник" е бил изграден около тях, като бъдещите яйцеклетки са били заобиколени от поддържащи клетки, които е намират в нормалните яйчници. Те били трансплантирани в женски мишки.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция