Това посъветва д-р Славчо Славчев от Фондация "Сън и здраве" по повод преминаването към лятното часово време.
Липсата на сън обикновено се отразява с неразположение, повишена нервност и сънливост, която сутрин е по-силно изразена, казва в ефира на БНР лекарят.
България преминава към лятното часово време в 3.00 ч. местно време на 31 март (неделя). Тогава часовниците се преместват с един час напред.
За няколко дни човек постепенно се справя и успява да компенсира загубата на този един час заради преминаването към лятното часово време.
"Много е трудно от днес за утре да решите - ще легна един час по-рано.
Ако това става всеки един ден, няма възможност на следващата нощ да компенсирате с нормалния си режим на вашия биологичен часовник, тогава се натрупва и ефектът се компенсира някъде за около една седмица", обясни лекарят.
Най-чувствителни към часовата промяна са хората, които имат нарушение на съня и тези със сърдечносъдови и соматични заболявания.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).