Страдащите от безсъние са изложени на много по-висок риск от инсулт. За това предупреждават учени от Университета по фармация в Тайван въз основа на изследвания.
Наскоро екипът публикува своето изследване в списанието на Американската асоциация за сърдечни заболявания Stroke.
За да достигнат до това свое заключени, изследователите анализирали произволно избрани медицински документи на повече от 21 000 хора от Тайван, страдащи от безсъние, заедно с медицинското досие на други 64 000 лица без разстройство на съня.
Всички участници са били проследявани в продължение на 4 години.
През целия период на проследяване 583 души с безсъние са били приети в болница в резултат на инсулт. Когато експериментът завършил, било установено, че участниците в него с проблемно заспиване, са по-предразположени към апоплектичен удар, отколкото тези без сънно разстройство.
Отнесено към броя на участниците в проучването, изследователите са открили, че оплакващите се от безсъние са имали с 54% повишен риск от хоспитализация за инсулт в сравнение с останалите хора.
Най-рискова се оказала групата инсомници на възраст между 18 и 35 години, както и хората, страдащи от диабет.
Още не е съвсем ясно защо инсомнията увеличава риска от апоплектичен удар, но и други изследвания доказват, че разстройството на съня предизвиква сърдечносъдови заболявания, повишаване на кръвното налягане и нарушаване на нивата на глюкозата в организма.
Определен начин на живот обаче като диети, грешно подбрани физически упражнения, алкохол, тютюнопушене и стрес, също биха могли да отключат такива проблеми, изтъкват тайванските учени.
Според Американската академия по медицина на съня около 30% от населението на САЩ страда от безсъние.
Експертите припомнят, че това е сериозен проблем и той трябва да бъде лекуван, независимо дали чрез специални медикаменти или с помощта на когнитивната терапия.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция