Дихателните пътища могат да бъдат условно разделени на горни и долни. Попадането на чужди тела в тях се осъществява по различни механизми. Най-често това се наблюдава в процеса на хранене. Друг възможен механизъм е аспирирането на стомашно съдържимо в дихателните пътища при повръщане и регургитация.
Чуждите тела могат да бъдат от органичен или неорганичен произход. Тези с органичен представляват 90% от чуждите тела в дихателните пътища. Те притежават способността да набъбват с времето. Формата и диаметърът на чуждите тела имат отношение към хода на клиничната картина.
Колкото по-малко е чуждото тяло, толкова по-дълбоко достига то в трахео-бронхиалното дърво. Колкото по-неравна е повърхността му, толкова по-бързо настъпват локалните изменения в дихателните пътища. От друга страна, колкото по-голям е диаметърът на чуждото тяло, толкова по-драматична е наблюдаваната клинична картина.
Случаите на попадане на чужди тела в респираторния тракт са най-чести в ранна детска и предучилищна възраст. Въпреки това задавяне с храна може да се наблюдава във всеки един период от живота на човека.
Клиничната картина се определя от големината, вида и локализацията на чуждото тяло. Спешно състояние в медицината е запушването на ларинкса. Първата клинична фаза на този процес се характеризира с т.нар. "'респираторна драма''. Тя включва силен кашличен пристъп, затруднение в процеса но вдишване и задух. Понякога се наблюдава цианоза.
Тъй като това състояние се наблюдава в домашни условия, е необходимо познаването на правилата за оказване на
първа помощ
Оказването на последната зависи от възрастта на детето. Ако детето е до 2-годишна възраст, то се поставя по корем върху бедрото на оказващия първа помощ, с главата надолу. Бедрото трябва да е под лек наклон спрямо повърхността.
След установяването на това положение, с дланта се прилага натиск в областта между двете лопатки. Ако това действие не се окаже ефективно след 5-6 кратното му прилагане, детето се обръща по гръб в същата позиция и натиск с дланта се упражнява централно в основата на гръдната кост.
Ако детето е по-голямо, възможностите за позициониране на неговото тяло са отново две - по гръб и по корем. Подложката обаче е различна. Тя може да бъде маса, стол, бюро и др. Прилаганият натиск е в същите точки и трябва да бъде малко по-силен и експлозивен.
За оказване на първа помощ на възрастен човек с чуждо тяло в ларинкса се използва похватът на Heimlich (Хаймлих). Застава се зад гърба на пострадалия. Тялото му се обхваща с две ръце, които се сключват в основата на гръдната кост. В тази точка се прилага експлозивен натиск. Предвид спешността на състоянието, това може да бъде животоспасяващо действие.
Много често чуждите тела не са толкова големи, че да се спрат на входа на ларинкса и продължават надолу по трахео-бронхиалното дърво. Те могат да останат фиксирани в опраделена област от белите дробове, но също така могат да променят своята локализация. В първия момент чуждото тяло предизвиква дразнене на рецепторите в бронхиалната стена. Клинично това се изразява с рефлекторна кашлица. Тя е суха, дразнеща, упорита и трудно се повлиява от медикаменти.
Ако чуждото тяло се задържи на едно място продължително време, то предизвиква структурни промени в бронхиалната стена. Притискането на последната от ригидното или нарастващо чуждо тяло води до местна некроза и в най-тежките случаи до бронхиектазии.
Другите последствия от чуждите тела се обуславят от нарушената проводна функция на засегнатия дихателен път. Ако бронхът е частично запушен, при вдишване той се разширява достатъчно и въздух навлиза в белодробния паренхим. При издишване обаче, част от този въздух остава блокиран в алвеолите и предизвиква тяхното свръхраздуване.
Пълното запушване на бронха води до невъзможност за газообмен на засегнатата част от белите дробове. Това предизвиква структурни промени, изразяващи се в слепване на алвеолите (ателектази). Чуждите тела могат да бъдат предпоставка за друга патология, създавайки подходяща среда за инфекциозен процес. Клиничната манифестация на последния може да бъде чрез рецидивиращи пневмонии.
Диагнозата на чуждите тела в дихателните пътища се поставя на базата на анамнеза, физикална находка и образни изследвания. "Респираторната драма" присъства в хода на запушването както на горните, така и на долните дихателни пътища. Много често след нея се наблюдава светъл период без оплаквания. Този период може да е минути, часове, седмици. Детето прокашля от време на време. Третият период е този, през който пречката в бронхиалното дърво се фиксира, става постоянна и предизвиква промени около себе си - рецидивиращи пневмонии, псевдоасматични пристъпи и др.
Ако похватът на Heimlich не е довел до изкарване на чуждото тяло от ларинкса, а го е придвижил по-надолу по респираторния тракт, е задължително изваждането му с бронхоскоп. Никога чуждо тяло не се изважда в домашни условия от роднините, освен ако не се касае за приложението на описаните техники! Ако тялото е стояло по-дълго, освен неговото бронхоскопско изваждане, се прилагат и кортикостероиди, за да се предотврати хроничния възпалителен процес в околните тъкани. Приложение намират също бронходилататори, муколитици и антибиотична терапия в случаите на инфекция.
В профилактичен план с особена важност е наблюдението на децата по време на хранене и игра. Само тогава може да бъде регистрирана първата фаза на респираторна драма, която е опорна точка в анамнезата и поставянето на диагноза. В контекста на разгледания проблем, до 6-годишна възраст се забранява даването на ядки и малки играчки на децата!
(Puls.bg)
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете