Пушачите в никакъв случай не трябва да подценяват кашлицата, тъй като тя може да бъде ранен признак за появата на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), пише в. "Дейли мирър", цитиран от БТА.
Във Великобритания тютюнопушенето е повлияло негативно на живота на 1 милион граждани, причинявайки им сериозни и прогресиращи белодробни заболявания. При много от тях се наблюдава затруднено дишане, породено от хроничната обструктивна белодробна болест.
Тя е събирателно понятие, към което спадат хроничният бронхит и белодробният емфизем. Тези заболявания се причиняват от стесняването бронхите и от разрушаването на белодробната тъкан.
Пушачите често пропускат ранните симптоми на болестта, като я бъркат с обикновена пушаческа кашлица. Но ако не загърбят вредния си навик, тяхното здравословно състояние се усложнява и качеството на техния живот може рязко да спадне. Повечето хора, страдащи от ХОББ, не могат да се справят с елементарни задачи, като изкачването на стълби, домашната работа или поддържането на градината. Пушенето е главният предотвратим риск за ХОББ, предизвикващо 90% случаите на този вид заболяване.
ХОББ причинява всяка година 25 000 смъртни случая във Великобритания, припомня изданието.
ХОББ включва два основни компонента – хроничен бронхит и белодробен емфизем.
Хроничният бронхит се определя като наличие на възпаление в дихателните пътища, в резултат на което се получават кашлица и храчки, продължаващи не по-малко от 3 месеца в две последователни години. При хроничния бронхит настъпва преструктуриране на стената на дихателните пътища, вследствие на което се стеснява отвора (лумена) на бронхите. Това води до трайно ограничение на въздушния поток в тях.
Белодробният емфизем е трайно разширение на белодробните алвеоли (мехурчета), в резултат на разрушаване (деструкция) на еластичните влакна в стените им. Деструкцията на алвеолните стени причинява колапс на малките въздухоносни пътища (бронхиоли), вследствие на което се нарушава функцията на белите дробове.
Болните с ХОББ най-често са мъже, над 50 години, пушачи, които се оплакват от кашлица, отделяне на храчки и прогресивно нарастващ задух.
- Кашлица
Кашлицата обикновено е първият симптом на заболяването и представлява защитна реакция на организма, целяща механично изчистване на белия дроб от замърсявания, поети при вдишване. В зависимост от фазата на заболяването, тя променя своя характер и сила. При изостряне на болестта кашлицата е по-силна, пристъпна и дразнеща, а при стихване на процеса - по-слаба и по-краткотрайна. Кашлицата е хронична, със сезонен характер, засилваща се през студените влажни месеци, по-силно изразена сутрин, съпроводена с отделяне на различни по количество и качество храчки.
- Отделяне на храчки
Нормално в дихателните пътища се отделя малко количество секрет, който служи за залавяне (залепване) на бактерии и вредни частици, попаднали в тях чрез вдишания въздух. Обикновено това количество е незначително и не се отделя като храчки. Когато бронхите са раздразнени и възпалени, количеството секрет се увеличава и това води до отделяне на храчки. Ако се прибави инфекция в бронхите или в белия дроб, секретът става гноен, а храчките - зелени, жълти или сивкаво оцветени.
- Задух
Задухът се появява най-напред след физическо усилие. Нормално човек не усеща и не осъзнава дишането си. Когато то е затруднено, в гръдния кош се получава усещане за задух, което се описва като тежест, стягане или притискане в гърдите. При някои заболявания затруднението в дишането (задухът) се получава на пристъпи (астма), докато при ХОББ задухът по-често е постоянен, с периоди на засилване и отслабване.
Задухът при ХОББ постепенно прогресира, ограничавайки двигателната активност на болния. Процесът спираловидно напредва, като се самоподдържа.
Още от Чичо доктор
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума
Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим
В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин
Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми
Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат
Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките