Болести като Алцхаймер и Паркинсон ще могат да бъдат лекувани с помощта на изкуствено създадени в лаборатория невронни мрежи, пише технологичното издание "Уайърд".
Екип от университета „Рутгерс” в Ню Йорк публикува своето изследване по темата в специализирания журнал „Природна комуникация”. Учените са инжектирали успешно изкуствено създадени невронни мрежи в увредени мозъчни тъкани на мишки. Усъвършенстване на този процес може да помогне при лекуването на болестите, като сега постигнатото е "обещаващо платформа", по думите на авторите.
Учените използват светлината, за да лекуват Алцхаймер. Те наричат процеса "изграждане на триизмерно скеле" и той има няколко етапа. Най-напред невроните биват създавани в лаборатория.
За целта стволови клетки биват третирани с протеини. Получаващите се неврони растат в рамките на микроскопично "скеле" от полимерни тъкани, а вече готовата мрежа бива инжектирана в повредените мозъци на мишките.
Изследователите са установили, че тези мрежи имат около 40% по-голям шанс да оцелеят, отколкото отделните неврони.
"Това е обещаваща нова платформа, която може да превърне трансплантацията на неврони в работещо лечение за много болести, които водят до дегенерация на нервната система", пишат от екипа.
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция