След инсулт човек може да се върне към нормалния живот. Да, нервните клетки, които са загинали, са извън строя. За щастие, нашият мозък има огромен брой здрави клетки, които можем да активираме.
Как да го направим?
На първо място, най-важно е бързото възстановяване на дейността на нервните клетки в зоната около инсулта. За тази цел има определени лекарства.
Ако през първите 12 часа при остър исхемичен мозъчен инсулт пациентите приемат голяма доза – 12 грама – доза nootropil (пирацетам), съществува вероятността за по-лесно възстановяване след инсулта. Лечението със специални лекарства по определена схема позволява в рамките на месец в повечето случаи човек да се справи с афазия – загуба на речта, една от най-неприятните последици от инсулт.
Запомнете – лекарствата при инсулт изпълняват само поддържаща роля. Останалата част, ключът към успеха на лечението, ще зависи от пациента.
На първо място най-важен е масажът, за да се елиминира състояние на спазъм на крайниците: ръце и крака. Когато връзката се губи между кората на главния мозък и гръбначния мозък има нарушеня в двигателната активност. В първите дни след инсулт трябва да бъдат внимателно масажирани мускулите на крайниците.Това води до повишаване на притока на кръв към мускулите и засилва лимфния дренаж, което също създава условия за мускулна релаксация.
Продължителност на масажа – от десет минути до 20 минути в първите 15 дена.
Второто правило е – раздвижване. това е бавно и трудно. Всеки ден по-малко и веки ден се увеличава продължителността на разходката. При ходене трябва да се внимава за ускоряването на сърдечната честота. тези разпходки не бива да се правят без придружител. В началото не оставяйте пациента сам.
За първи път направете изправяне за 1-3 минути, след това постепенно времето се увеличава до един час. Пациентът трябва да се чувства уверен, когато стои прав и се движи. През този период започва да извършва серия от нови упражнения за увеличаване на обема на активните движения.
За тази цел могат да се ползват гумени топки, пръстени и др. Те допринасят за развитието на движенията на пръстите на ръцете. Възстановяването на движението на ръцете е много важно и не бива да се преустановява.
Последният етап на обучението за ходене включва ходене нагоре по стълбите. А това никак не е лесно.
Важно е също така да се обучават пациентите с инсулт на самостоятелни грижи, за да се развиват ежедневни умения, които се използват всеки ден, без помощ.
Още от Чичо доктор
За здраво сърце пийте само филтрирано кафе
Учените са изследвали 14 начина за приготвяне на кафе, за да установят кое съдържа най-високи нива на повишаващите холестерола кафестол и кахвеол
Учени доказаха: Ген на "лошия сън" обрича на безсъние през целия живот
Научни изследвания са идентифицирали мутации в гени като NPSR1 и ADRB1, които могат да доведат до безсънни нощи
Ваксинират срещу менингококови инфекции, решението е лично, съветва доц. Ангел Кунчев
Здравното министерство ще разговаря с фирмата вносител и на втората ваксина срещу менинкокова инфекция, към момента е наличен само един препарат