В момента наблюдаваме относително успокояване, което отчасти е свързано вероятно със затоплянето на времето. Все още обаче трябва да сме нащрек, поне в близките месеци. Може би ще си отдъхнем, но ако не се ваксинираме, есента отново ще имаме проблеми. Това обясни в интервю за БНТ д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка в Берн.
Ако съпоставим данните между много мекия локдаун в България и значително по-строгия локдаун в Германия, ще видим, че двойно по-малко хора са боледували в Германия, смъртността е много по-ниска. Всички проучвания показват, че локдауните работят, заяви още д-р Илиев.
Преди да сме ваксинирали голяма част от населението носенето на маски е най-разумният ход, категоричен е той.
В момента Индия е една от точките които приковава вниманието с тревога, друго постоянно огнище е Бразилия и Африка, в която има много малка информация какво се случва, поради недобре разгърнати публични услуги в здравния сектор, обясни д-р Илиев.
Всички мутации на коронавируса вече са открити в неголям брой в Европа, въпрос на време е те да се разпространят, смята ученият.
По думите му, изследванията показват доста добри резултати с почти всички ваксини по отношение на новите варианти.
В Индия се ваксинират с "Астра Зенека" и с нейния индийски еквивалент, като резултатите показват, че хората боледуват по леко, категоричен е д-р Илиев.
Същите са проучванията и за ваксината на "Пфайзер" - "Байонтек", допълни той.
Най-вероятно, повечето ваксини ще могат да подтиснат щамовете, тъй като предизвикват един изключително силен имунен отговор. Поне 12 месеца е издръжливостта на ваксините, смята д-р Илиев.
При комбинация на векторна с РНК ваксина се дава един изключително силен имунен отговор, така че комбинирането им може да се окаже доста добра идея, коментира още той. Според други публикации, малко по-силни са негативните странични ефекти при комбинация на два вида ваксини.
Достигаме до ситуация, в която всеки ще се ваксинира, това е най-важният елемент, коментира още д-р Илиев.
д-р Аспарух Илиев
Поне 12 месеца е издръжливостта на ваксината и тя създава добър имунен отговор срещу коронавируса
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция