Ефектът на райския газ е рисков. Той атакува нацията ни, особено младите хора. По статистика знаем, че българските тийнейджъри са най-пушещите, най-пиещите, сега са най-купонясващите с райски газ. Това е път за никъде. Крайният резултат е най-бързо умиращата нация в света.Здравеопазването е национална сигурност. Това заяви в интервю за БГНЕС доктор Иван Колчаков, анестезиолог в УМБАЛ „Софиямед“.
По отношение на рисковете от COVID-19 д-р Колчаков посочи, че общата характеристика на всички пандемии е, че те са силно смъртоносни и болестотворни в началото, като постепенно вирусът започва да отслабва. Няма голяма вълна на потребност от болнично лечение. Малък е процентът на хората, които влизат в болница и още по-малък е процентът на хората, които са починали.
„В момента ние се намираме във фаза, когато доста стръмно се качва броят на заразените, но голяма част от хората изкарват COVID-19 на крак, други са в домашно лечение, малък брой постъпват в болници и още по-малък биват настанявани в интензивни отделения. Нямаме все още такова натоварване“, заяви анестезиологът.
„В квазивариант този вирус играе ролята на ваксина. В края на предишната вълна казахме, че българинът има два шанса: да се ваксинира или да се ваксинира чрез живия вирус“, добави той.
Най-сериозният проблем пред здравната ни система остава липсата на медицински кадри. Броят на медицинските сестри е спаднал наполовина: от близо 60 хиляди преди 30 години, днес са останали едва 30 хиляди. Повечето от тях са на възраст над 50 години. При лекарите картината не е толкова драстична, но е със същите измерения.
„Броят на лекарите, които се пенсионират е значително по-голям от тези на завършилите. Част от завършилите се ориентират към чужбина“, каза д-р Колчаков и даде за пример Германия, която взима наши завършили лекари без специализация и си ги обучава според тяхната система.
„Дефицитът на медицински кадри е проблем за цялото общество, който трябва да седи на вниманието на Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз и медицинските университети“, категоричен е д-р Колчаков.
Той препоръчва да се въведе система, която е сходна с тази във военните университети, където завършващите са задължени да работят определен брой години за държавата.
„Това дава възможност да се съчетае свободният избор и националните приоритети“, каза д-р Колчаков.
Един от последните проблеми, с които се сблъсква българското общество, е разпространението на райския газ след младите.
„Става дума за истинска дрога, макар и под формата на газ. Това е съединение, открито преди 250 години, и се използва от 200 години. Райският газ е сравнително слаб анестетик, но действа като всички анестетици. Тук ще цитирам първото изречение в учебника по анестезиология: Всички анестетици са отрови. С този факт не искаме да плашим хората, а да им припомним, че още римляните са казали, че дозата прави лекарството. В определена доза е лекарство, в определена доза е отрова, в много по-малка доза няма никакъв ефект“, заяви д-р Колчаков.
Райският газ влиза в белите дробове на младите хора, измества кислорода и може да доведе до задушаване. Човек може да посинее, да получи цианоза, а в тежките случаи дори да се стигне до смърт.
„Ефектът на райския газ е рисков. Това е поредната нокса, която атакува нашата нация, особено младите хора. По статистика знаем, че българските тийнейджъри са най-пушещите, най-пиещите, сега са най-купонясващите с райски газ. Това е път за никъде. Крайният резултат е най-бързо умиращата нация в света“, предупреди д-р Колчаков.
Според него държавата трябва да се намеси и да се спре свободната му продажба.
„Явно начинът на свободна продажба е стигнал до една фаза, която е неприемлива. Нещата трябва да бъдат регулирани по законов ред. Като всяка дрога и райският газ трябва да бъде регулиран от държавните органи“, заяви анестезиологът.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете